Chinchilla Kedisi ve Özellikleri

Chinchilla kedisi ve özellikleri dış görüntüsü ve kendine özgü karakteri sayesinde oldukça merak edilmektedir. Chinchilla İran kedilerinin bir türüdür. İran kedilerinden daha farklı özelliklerinden biri yüzlerinin basık olmamasıdır. Bununla birlikte İran kedileri gibi uzun, sık tüylere ve geniş bir yüze sahiptir. 19. yüzyıldan sonra İran kedilerinden melezlenerek ortaya çıkmıştır. Chinchilla aslında henüz ayrı bir tür olarak kabul görülmez. 

Chinchilla Kedisinin Genel Özellikleri

Chinchilla kedisi ve özellikleri aslında kendine hastır. Bu kediler orta büyüklüktedir. Yetişkin oldukları zaman genelde 3,5 ila 7 kilogram arasında değişirler. Tüyleri sık, uzun ve oldukça yumuşaktır. Chinchilla kedilerinin tüyleri genelde krem ve beyaz tondur. Chinchilla kedilerinin birçoğu yetişkinliğe eriştikleri zaman tüyleri tek ton olur. Fakat bazı melezlerde tüylerin belli başlı yerlerinde açık renk tüyler de görülebilir. Bu kedilerin yavruluk dönemlerinde tüyleri daha koyu renkliyken yetişkinlikte tüylerinin rengi açılır. Bu değişik özelliği ise pek çok kedide görülmeyen bir durumdur. İran kedilerinin aksine gözleri içeriye doğru değildir. 

Chinchilla kedilerinin gözleri genelde mavi ya da yeşil renktir ve büyük gözlere sahiptirler. Chinchilla kedilerinin karakteri İran kedi türünün karakterine biraz benzerdir. İki tür de sakin ve uysaldır. Chinchilla türü kediler diğer evcil hayvanlarla, insanlarla ve küçük çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Sahiplerine de çok bağlıdırlar. Çok zeki bir kedi türü olduğu için tuvalet eğitimini çok kısa sürede öğrenirler. Bu kediler yetenekli birer avcıdır. Tehlike ya da ağrı hissetmediği sürece pek miyavlamazlar, sessiz bir türdür. Çok hareketli bir tür olmasa da günün belirli saatlerinde olduğundan daha enerjik bir hale gelebilirler. Egzersiz ve oyun aktivitelerini severler. Genelde sağlıklı türler olsalar da İran kedilerinden kalma genetik böbrek rahatsızlıkları olabilir. Tüyleri uzun olduğu için yutma gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Yaşam süreleri ise ortalama 15 senedir. 

Chinchilla Kedisi Bakımı

Chinchilla kedisi ve özellikleri bakıldıktan sonra bakımı da özellikle yeni kedi sahiplenecek kişiler için merak edilen konular arasında yer alır. Bu kediler yüz yapıları sayesinde göz akıntısı ve solunum sorunları yaşamazlar. Fakat tüyleri uzun olduğu için gözlerinin etrafında toplanan çapak ve tozlar düzenli olarak temizlenmelidir. Yine tüyleri uzun olduğu için haftada en az 3 defa fırçalanmalıdır. Eğer fırçalanmazsa çeşitli deri hastalıklarıyla karşılaşabilirler. Tüyleri çok yutulduğu için belirli aralıklarla kusabilirler. Bu sebeple sık sık tarayarak vücuttaki ölü tüylerden arındırmak gerekir. Chinchilla kedileri sakinliği sevdiği için kalabalık ve büyük ailelerle yaşamayı sevmez. Tek bir insana bağlanarak ondan sürekli sevgi ve ilgi bekler. Bu sebeple ev ortamında kediye zaman ayırmak ve ona sevgi göstermek önemlidir. Bununla birlikte oldukça titiz canlılardır. Bu sebeple düzenli olarak mama kapları temizlenmelidir. Kum kapları ise devamlı temiz olmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.