İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi özellikleri son zamanlarsa çok fazla araştırılmaya başlanmıştır. Özellikle cins kedi sahiplenmek isteyen kişiler İran kedilerinin güzelliklerinden dolayı oldukça fazla ilgi duymaya başlamıştır. En eski kedi türlerinden biri olan İran kedileri yumuşacık tüylere, karakteristik bir yüze, keskin bir zekaya sahiptir. Aynı zamanda sakin yapısıyla bilinmektedir.

İran Kedisinin Genel Özellikleri

İran kedisi özellikleri diğer kedilere göre biraz daha farklıdır. Keskin bir zekaya sahip olduğu için aile içerisindeki diğer bireyleri davranışlarıyla oldukça şaşırtır. İran kedilerinin isimlerinden de anlaşılacağı gibi ana vatanı İran‘dır. Fiziksel özelliklerinde en karakteristik özelliği burunlarına basık olmasıdır. Fakat bu özellik onlarda solunum güçlüğüne ve göz hastalıklarına neden olabilir. Gözleri iridir. Kısa bacaklı oldukları için gövdesi yere yakındır. Kulakları öne eğiktir ve küçüktür. Yuvarlak ve iri patilere sahiptir. Kas yapıları oldukça kuvvetlidir. Büyük ve yuvarlak bir kafa hattına sahiptir. Kuyruk uzunlukları ortalamadır. Ense ve boyun bölgeleri kalındır. 

Aynı zamanda bu bölgelerde tüyler daha fazladır. İran kedisinin tüyleri yumuşak, uzun ve sıktır. Ağırlığı yaklaşık olarak 8 kg’a kadar çıkar. En çok görülen renkleri sarı olsa da pek çok farklı renge sahip olabilirler. Zeki oldukları için eğitime yatkınlardır ve çabuk öğrenirler. Empati yeteneğine sahip kedilerdir. Sakin oldukları için ev içerisinde çok fazla miyavlamazlar. Korktuklarında, acıktıklarında ya da kendilerini stresli hissettikleri zaman miyavlayabilirler. Çok hareketli değillerdir. Çekingen yapıları olsa da aslında insanlarla iletişimi oldukça iyidir. Sahiplerine çok bağlılardır ve sürekli onlarla vakit geçirmek isterler. İran kedileri diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Genetik olarak bazı hastalıklar onlarda zamanla görülebilmektedir. Böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları ve göz hastalıklarına oldukça yatkındırlar. Bununla birlikte solunum hastalıkları İran kedilerinde çok fazla görülen sağlık problemlerinden biridir. Bakımları iyi yapıldığı zaman ortalama 15 sene yaşayabilirler.

İran Kedilerinin Bakımları

İran kedisi özellikleri aktarıldıktan sonra bu kediler hakkında en çok merak edilen konulardan diğeri de bakımlarıdır. İran kedileri sahiplerine çok bağlı oldukları için onlarla uzun süre uzak kaldıkları zaman depresyona girebilirler. Bu nedenle İran kedisi sahibi olan kişiler seyahate gitmek yerine evde daha çok vakit geçirmeli ve kedisiyle daha fazla ilgilenmelidir. İran kedilerinin dış görünüş olarak yüzleri asık olsa da aslında çok sevgi dolu hayvanlardır. Bu sebeple sahiplerinden en çok istedikleri şey sevgidir. İran kedilerini evde yalnız bırakmamak, onlara zaman ayırmak ve onlarla bol bol oyun oynamak bu kedileri oldukça mutlu edecektir. 

Bununla birlikte seyahat etmek isteyenler kedisini kendisi ile götüremez. Çünkü bu kediler alıştıkları ortama değiştirmekten nefret eder. Dışarı çıkma isteği ya da değişiklik isteği bu kedilerde görülmez. İran kedilerin tüyleri sık ve uzun olduğu için haftada iki ya da üç kere fırçalamak gerekmektedir. Fırçalamayı her gün yapmayı alışkanlık haline getirmek de onlar için avantaj olacaktır. Çünkü tüyleri uzun olduğu için birbirine dolanabilir ve bu onları rahatsız eder. Aynı zamanda tüylerinde topaklaşma oluştuysa doğru bir şekilde nefes alamazlar ve zaten solunum problemi yaşayan bu kediler için oldukça olumsuz bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.