Kedi Pire Damlasını Yalarsa Ne Olur?

Kedi pire damlasını yalarsa ne olur konusu dış parazit geçiren kedi sahiplerinin merak ettiği konulardan biridir. Kedi pire damlası kedilerde dış parazit görüldüğü zaman kullanılan bir ilaçtır. Dış parazitler kedilerin tüylerine ve derilerine yapışan sporlar olduğu için ilaç da dış bölgeye sürülür. Bu durumda kediler kendilerini yalarsa pire damlasını tüketebilir.

Kedi Pire Damlası

Kedi pire damlasını yalarsa ne olur sorusuna bakılmadan önce pire damlasının ne olduğu ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmek gerekir. Kedilerde herhangi bir pire sorunu ve dış parazit sorusunu yaşandığı zaman başvurulan ilk tedavi yöntemlerinden biri pire damlasıdır. Veterinerler de kedilerde bu gibi rahatsızlıklar olduğu zaman pire damlasını kullanmayı tercih eder. Pire damlaları hem veterinerlerde hem de petshoplarda satılan bir ilaçtır.

Kedi pire damlaları kedilerin ulaşamayacakları yerlere ve yalayamayacakları yerlere damlatılmalıdır. Bu sayede kediler pire damlasını yalamaz ve olası sorunların önüne geçilmiş olur. Bir kedinin vücuduna sürülmüş olan pire damlasını yalaması sonucunda zehirlenmeler görülür. Pire damlasını yalayan bir kedi öğürmeye başlayabilir. Bu durumda kedi bir an önce yıkanmalı, ağzı çalkalanmalı ve zaman kaybetmeden veteriner hekime götürülmelidir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için pire damlaları kedinin ulaşamayacağı yerlere sürülmelidir. Bu sayede kedinin yalamasının önüne geçilir ve zehirlenmesi engellenir.

Pire Damlasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi pire damlasını yalarsa ne olur sorusunun yanıtı zehirlenmesi olduğu için kedilerde pire damlası kullanılırken birkaç önemli noktaya dikkat etmek gerekir. Pire damlası kullanılırken sadece kediye değil damlayı uygulayan kişinin de dikkat etmesi gerekir. Kedilere pire damlası damlatıldıktan sonra 1 gün boyunca onu gözlemlemek ve damlayı yalamasını engellemek gerekir. Yaramaz olan kediler için kedi hunisi kullanmak etkili olabilmektedir. Kediler pire damlatıldığında sadece yalayarak değil ayaklarıyla o bölgeyi kaşıdıkları zaman da müdahale edebilmektedir. Pire damlasının etkisi dokundukça azaldığı için hem o bölgeyle oynamamalıdır hem de yalamamalıdır. Pire damlası kullanıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da pire damlası su ile temas etmemelidir.

Pire damlasının kullanıldığı dönemde bir süre kedi yıkanmamalıdır. Çünkü yıkarak pire damlasını tüm vücuda yayılır. Aynı zamanda damlanın etkisi de azalır. Bunun sonucunda da alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Pire damlası kullanıldığı zaman sabit kalmasından emin olunmalıdır. Damla yayıldığı zaman kontrol etmesi çok zordur. Bu da kedinin pire damlasını yalamasını kolaylaştırır. Kediler ense köküne ulaşamadığı için pire damlası genelde ense bölgesine yapılır. Fakat fazla dökmemeye dikkat edilmelidir. Çünkü ense kökünden ağız bölgesinin etrafına yayılabilir. Kişiler daha önceden hiç pire damlası kullanmadıysa ilk olarak bir veteriner hekimden yardım almalıdır. Nasıl kullanılması gerektiği veteriner hekim tarafından öğrenildikten sonra kişiler artık evde pire damlasını kullanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.