En Uysal Kedi Türleri Hangileri

En uysal kedi türleri hangileri konusunu daha sakin ve rutin bir hayata sahip olan kişiler merak etmektedir. Oyuncu ve daha enerjik kediler rutin hayattansa sahipleriyle ve aile bireyleriyle beraber aktif olmak ister. Bu sebeple enerjisinin hepsini ya da bir kısmını kedilerine ayırmayacak kişiler daha uysal kedi türlerini tercih etmesi gerekir.

İran Kedisi

İran kedisi en eski kedi cinslerinden biridir. Basık suratı ve uzun tüyleriyle çok sevimli bir görünüşleri vardır. Aynı zamanda en uysal kedi denildiği zaman akla ilk İran kedisi gelir. İran kedileri sakinlikleriyle tanınır. Ayrıca kalabalık ortamları hiç sevmezler. Genelde kalabalık ortamda ya da eve yabancı biri geldiği zaman saklanmaya çalışırlar. Özellikle çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği kedi türlerinden biridir. Diğer kedilerle de çok iyi anlaşır.

British Short Hair

British short hair kedi türü aile bireyleriyle çok sıkı duygusal bağ kurar. İlgi peşinde koşmayı çok sevmezler. Bununla birlikte dinlenmekten ve miskin miskin yatmaktan çok hoşlanırlar. Bebeklik döneminden beri oyun oynamaya ve hareketli bir ortama alıştırıldıysa, yetişkinlik döneminde de hareketli ve enerjik olabilirler. Daha sakin ve rutin bir hayata da hemen uyum sağlayabilirler. Kucağa alınmaktan ve çok sevilmekten pek hazzetmezler. Genelde kendi alanlarında uyumayı tercih ederler.

Birman

En uysal kedi türleri hangileri denildiği zaman Birman kedi de atlanmamalıdır. Dış görünüşleriyle siyam kedilerle sıklıkla karıştırılabilmektedir. Fakat Birman kedileri siyam kedilerden ayıran en büyük özellikleri uzun ve yumuşak tüylere sahip olmaktır. Aynı zamanda siyam kedileri kadar enerjik değil tam aksine sakin bir kedi türüdür. Ev hayatına en iyi uyumu sağlayan kedilerden biri olarak bilinir. Aile bireyleri ve sahipleri tarafından ilgi görmeye bayılırlar. Aynı zamanda bazı durumlarda sahiplerini başkalarından kıskanabilirler.

Exotic Shorthair

Uysal kedilerden bir diğeri de exotic shorthair türüdür. Oldukça uysal, sakin ve ses çıkarmayan bir karaktere sahiptir. Masum bakışları bile onun ne kadar uysal bir kedi olduğunu belli eder. Hiç konuşmazlar ya da sesleri o kadar küçük çıkar ki duymak imkansızdır. Dış görünüşlerinin güzelliği ile pek çok kedi severin sahiplenmek istediği bir türdür. Sakin ve hareketsiz olduğu için de ev ortamına en çok uyum sağlayan kediler arasında yer alır. Huzur veren sakinlikleri ve rahatlarına düşkün olmaları onların en ayırt edici özelliklerinden biridir. Kedilerin pek çoğu sahiplerinin ya da aile fertlerinin kucağında vakit geçirmeyi sevmese de exotic shorthair türü kedi cinsleri kucakta vakit geçirmeye bayılırlar. Sahipleriyle aralarında çok duygusal bir bağ kurarlar. Aynı zamanda çocuklarla ve diğer kedi türleriyle oldukça iyi anlaşırlar.

Maine Coon

En uysal kedi türleri hangileri sorusunun bir diğer cevabı da Maine Coon türüdür. Bu tür heybetli ve devasa bir görüntüye sahiptir. Bakışlarının sert olmasından dolayı onun sakin olabileceği düşünülmez. Fakat aslında en şefkatli ve en sakin kedilerden biridir. En güçlü kedilerden biri olmasına rağmen sevecenlikleriyle tanınırlar. Özellikle bir tasmayla sokakta gezdirilmeye bayılırlar. İletişim kurmayı ve sosyalleşmeyi çok severler. Bu nedenle başka tür kediye sahip olanlar ya da çocuklu aileler Maine coon türünden kedi türünü gönül rahatlığıyla sahiplenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.