En Sevimli Kedi Türleri Hangileri

En sevimli kedi türleri hangisidir son dönemlerde evlerinde yeni bir canlı beslemek isteyen kişilerin araştırdığı konular arasında yer alır. Sevimli kedi türleri farklı özellikleriyle ve ailelerine olan bağlılıklarıyla en çok tercih edilen türlerdir.

Himalayan Kedisi

Görüntüleriyle Himalaya tavşanlarına benzemelerinden dolayı ismini de onlardan almıştır. Melez bir kedi türüdür. Kısa kulakları ve yuvarlak kafasıyla oldukça şirin bir görüntüye sahiptir. Genelde bitter, çikolata, krem tonlarında tüy renklerine sahiptir. Himalayan kedileri çevreyle ve kendi cinsleri ile oldukça uyumludur. Tüylerinin uzun olmasından dolayı topaklanma olmaması için düzenli bir şekilde taranmalıdır. Görüntüleri ve yaşam tarzının oldukça sevecen ve sessiz olması nedeniyle en sevimli kedi türleri arasında yer almaktadır.

Chartreux

Postlarının kaliteli olması sebebiyle ismine 18. Yüzyılda Chartreux (kaliteli ve kısa kürk) denilen bir kedi türüdür. Bu kedi türleri oldukça efendi bir karaktere sahiptir. Arkadaş edinmeyi çok seveni rahat ve sessiz kedilerden biridir. Sürekli olarak ilgiye ihtiyaç duymasa da sahiplerinin onların yanında olmasından oldukça mutlu olurlar. Örneğin sahipleri oturuyorsa Chartreux türleri onların yanına gelip uzanmayı severler. Bununla birlikte önceden korumacı bir cins olarak kullanıldığı için oldukça temkinli kedilerdir. Tırmanmayı ve oyun oynamayı da çok seven bu kedi türlerinin dış görünüşü ile birlikte oldukça sevimlidirler.

Bombay

En sevimli kedi türleri hangisidir sorusuna yanıt verilebilecek bir diğer kedi türü de Bombay cinsidir. Türkiye’de oldukça talep gören bir cinstir. Melez bir ırktır. Bununla birlikte ev ve çevre ortamına oldukça uyum sağlarlar. Tüylerinin yumuşaklığı ve renginden dolayı çok sevimli oldukları için fazla tercih edilen türler arasında yer almaktadır. Cana yakın ve sakin tavırları ile evin havasını oldukça değiştirir. Fakat bu kediler diğer kedilerle çok da iyi anlaşamayabilir. Evin en gözde kedisi olmayı isteyebilirler. Altın sarısı gözleriyle birlikte asil bir duruşa sahiptirler. Bakım ihtiyaçları düşük olduğu için kolay bakılan kedi türleri arasında da yer alır. 

Tiffanie

Tatlı vücut yapıları ve uzun tüyleriyle son dönemlerde kedi severlerin gözde kedisi olmaya başlamıştır. Ev kedisi olabilecek tüm karakteristik özelliklere sahiptir. Yüz yapıları oldukça sevimlidir. Aile bireyleriyle oldukça iyi anlaşmasıyla birlikte genelde eğlenceli ve ailesine oldukça sadıktır. Tüyleri uzun olduğu için bakımları zormuş gibi görünse de aslında çok zor bir bakımı yoktur. Doğru mama ve tüylerin düzenli taranması onların muhteşem kürkleri için yeterli olacaktır. Diğer canlılarla ve çocuklarla da arası oldukça iyidir.

Maine Coon

En sevimli kedi türleri hangisidir diye bakıldığında akla ilk gelen kedi türlerinden biri de Maine Coon cinsidir. Boyutları ve tüyleri devasa olsa da oldukça sevimli ve çevredeki herkes tarafından dikkatleri üzerine çekebilir. Avcı kişilikleri ve atletik bir vücut tipine sahiptir. Son yıllarda popülerliği oldukça arttığı için ev kedisi olarak da çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Fakat nesli tükenme aşamasına geldiği için oldukça düzgün bir bakıma muhtaçtır. Bununla birlikte çiftleşmeleri de desteklenmektedir. Avcı bir kişiliğe sahip olsa da ev yaşamına oldukça uyum sağlar. Duygusal bir yapıya sahip oldukları için aslında insanlarla çok iyi anlaşırlar. Diğer cinslerle de iyi anlaşabilmesiyle birlikte en sevimli kedi türleri arasında yer alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.