Kediye Dondurma Verilir mi?

Kediye dondurma verilir mi diye bakıldığı zaman kedilerin sadece mama değil bazen de insanların tükettiği besinleri yemesi gerektiği söylenebilir. Aslında kedilere hangi besinin verilip verilmediği çok da önemli değildir. Önemli olan kediye verilen besinin miktarıdır. Kediler sahiplerinin yediği besinlerin tatlarını oldukça merak eder. Dondurma da bu besinler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda dondurma biraz daha soğuk ve yumuşak olduğu için kediler tarafından oldukça ilgi görür. Bu nedenle kediler dondurmayı yalamak isteyebilir.

Kediler Dondurma Yiyebilir mi?

Kediye dondurma verilir mi sorusu hayvan severler tarafından merak edilir. Özellikle de dondurmanın içeriğinin sütlü ve vanilyalı olması kediye verilip verilmemesi konusunda soru işareti oluşabilir. Bununla birlikte kedi sahipleri dondurma yiyorsa ve kediler onu tatmak isterse birkaç kere yalamasına izin verilebilir. Fakat fazla miktarda dondurmanın kediye verilmemesine özen gösterilmelidir. Kaşık ölçeği şeklinde düşünülecek olursa yaklaşık olarak bir çay kaşığı dondurma kediye verilebilir. Kedi bir çay kaşığından daha fazla dondurma tüketince yan etkiler oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda veteriner hekime danışılmalıdır. 

Bazı kediler laktoz konusunda hassas olabileceği için içerisindeki süt miktarı kediye zarar verebilir. Krema, kakao, vanilya, şeker gibi maddeler de kedinin sağlığı için yararlı değildir. Bu sebeple kedilerin fazla şeker ve dondurma yemesi obezite, ishal, karın ağrısı, kusma, bağırsak sorunları gibi problemlere yol açabilir. Kedilere dondurma verilmek istenirse kakaolu ya da çilekli dondurmalar yerine sütlü ya da vanilyalı doldurmalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda dondurmanın içeriğindeki laktoz miktarı, inek sütü miktarı ve keçi sütü miktarlarının ne kadar çok olduğuna da bakılmalıdır. Çünkü içerisinde hangi besinlerden ne kadar olduğu bilinmezse ve bilinçsizce kediye verilirse bu durumda kedilerde hastalıklar görülebilir.  

Yavru kedilerin bağışıklık sistemi ve bünyesi yetişkin kedilere göre daha hassastır. Bu nedenle belli yiyeceklerden kolay bir şekilde etkilenebilirler. Yavru kediler annelerinden süt ile beslendikleri için yetişkin kedilere göre laktoz enzim seviyeleri daha yüksektir. Kediler gelişim çağında yaş ve kuru mama tüketerek laktoz seviyesini düşürür. Bu da süt ürünlerine karşı tolerans oluşturmasına sebep olur. Yavru kedilerin bağışıklık sistemi düşük olduğu için ve dondurma soğuk bir besin olduğu için hastalıklara yol açabilir. Fakat kediye yaz ayında dondurma verilmek istenirse en fazla bir çay kaşığı kadar tattırılabilir.

Dondurmanın Fazla Tüketilmesi

Kediye dondurma verilir mi sorusunu merak edenler kedilerine gönül rahatlığıyla doğru miktarda dondurma verebilir. Fakat fazla dondurma tüketildiği zaman kediler kısa dönemli gribe yakalanabilir. Aynı zamanda ishal gibi yan etkileri olabilir. Fakat kedilerin sürekli olarak fazla miktarda dondurma tüketmeleri obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklara neden olabilir. Bu sebeple kediye dondurma verileceği zaman her gün olmamasına ve miktarının aşılmamasına özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.