Kedimin Karnında Sarkıklık Var, Sebebi Ne Olabilir?

Kedimin karnında sarkıklık var, sebebi ne olabilir sorusu kedi sahipleri için endişe verici olabilir. Bu durum kediler için karın şişkinliğinin yanında ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir. Kedilerdeki karın sarkması iyi değerlendirilip takip edilmesi gereken bir konudur. Kilo nedeniyle de bazen kedilerde sarkma oluşabilmektedir. Bu ise korkulacak bir durum değildir, genelde her kedide gözlemlenebilir.

Kediler her canlıda olduğu yaşları boyunca sabit bir kiloda olmaları ve sağlıklı olmaları gerekmektedir. Karın şişliği durumu daha çok yavru kedilerde görülmektedir. Bunun sebebi de yavru kedilerin bağırsaklarında yaşlı kedilere göre daha sıklıkla bağırsak paraziti görülmesidir. Bu durum kedilerde kilodan değil de tüm kedilerde olan normal bir durumdur. 

Kedilerde Görülen Karın Sarkıklığı

Kedimin karnında sarkıklık var, sebebi ne olabilir endişesi yaşayan pek çok kedi sahibi bulunabilir. Göbek sarkması durumu bakarak anlaşılabilecek bir belirtidir. Fakat kişiler göbek sarkmasından kedinin ne tür bir hastalığının olup olmadığını bilemeyebilir. Bu da sebeple bir veteriner hekime başvurmak gerekebilir. Kedilerde göbek sarkmasının nedeni çok doğal bir durum olduğu için herhangi bir hastalığın belirtisi olmayabilir. Bazı kedilerin genetiğinde bile göbek sarkması olabilmektedir. 

Fakat bazı durumlarda kedilerde görülen bir hastalık sebebiyle sarkma durumu oluşabilir. Bu nedenle ikisi arasındaki farkın en kolay bir şekilde anlamanın yolu veteriner hekimden tüm tetkiklerin yapılmasıdır. Veteriner hekim kedilerde göbek sarkmasına yol açacak hastalıkları bilir ve bu anlamda kontrol eder. Böylece kedide bir hastalık mı yoksa doğal nedenler yüzünden bir sarkma var mı diye ayırt edebilir. 

Bununla birlikte kedilerin karın bölgesinde doğal olarak bulunan bir ilkel kese de karında sarkma görünümünü gösterebilir. Bu durum kedinin kesesinin boyutunun büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu ilkel kese kedilerde zamanla belirli nedenlerden dolayı büyüyüp küçülebilir. Fakat bu durum kedide bir hastalığın olup olmadığı anlamına gelmez. Doğal bir durum olduğu için korkulacak bir şey de yoktur.

Kedilerdeki Karın Sarkmasının Sebepleri

Kedimin karnında sarkıklık var, sebebi ne olabilir konusunu merak eden kedi sahiplerinin aslında pek çok sebebinin olabileceğini bilmelidir. Kedilerde sonradan ve yaşlılık dönemlerinde oluşan sarkmalar bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Kedilerde görülen alt idrar yolu enfeksiyonu ya da rahatsızlıkları göbek sarkmasına yol açabilir. Alt idrar yolu enfeksiyonu kedilerde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle bir hekim tarafından iyi değerlendirilip tedavisinin yapılması önemlidir.

Kedilerin obezite gibi şişmanlık rahatsızlıklarıyla karşılaşması da göbeğin sarkma sebepleri arasında yer alır. Kediler uzun bir süre şişman kaldıktan sonra zayıflamayı başardıkları zaman insanlarda da görülebilen karın sarkması gibi durumlar yaşayabilmektedir. Bu aslında karın sarkması değil de kedinin derisinin sarkmasıdır. Bu durum korkulacak bir sarkma değildir. Zayıfladıktan sonra zamanla deri sarkması kendiliğinden de geçebilmektedir. Deri sarkmasının geçmesindeki en büyük etken ise kedinin genetiğidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.