Kedim Su İçmiyor, Ne Yapabilirim?

Kedim su içmiyor, ne yapabilirim konusu zaman zaman kedi sahiplerinin başına gelebilen bir durumdur. Bunun nedenleri ise kediden kediye göre değişiklik gösterecektir. Fakat yeterli miktarda su içmemek her canlıda olduğu gibi kedilerde de uzun dönemde hastalıklara yol açabilir. Bu sebeple de kedilerin yeterli su tüketiminin olmasına dikkat etmekte fayda vardır.

Kedilerin Su İçmeme Sebepleri

Kedim su içmiyor, ne yapabilirim konusundan şikayetçi olan kişiler öncelikle kedinin neden su içmediğini bilmelidir. Herhangi bir hastalık sonucunda yetersiz su tüketmek ya da yetersiz beslenmek gibi yan etkiler gözlemlenebilir. Kediler vücutlarında suyu oldukça iyi koruyabilen canlılardır. Pek çok kedi su içmeyi düşünmediği için bu davranışı gerçekleştirmez. Fakat yine de çok az su tüketen canlılar da belli böbrek sorunları gibi hastalıklarla karşılaşa bilmektedir. Yetersiz su tükettiğini düşünen kediler için su içmeye teşvik edebilecek pek çok adım bulunur.

Kedilerin Su İçmesi İçin Yapılacaklar

Yeterli miktarda su içmeyen kediler için yapılacaklar şu şekildedir;

  • Su tüketimi azalmış olan kedilere daha fazla yaş mama ile beslemek gerekir. Yaş mama içerisindeki yüksek su oranı ile su alımına yardımcı olacaktır.
  • Özellikle çok sıcak havalarda kedilerin mama kabına buz küpü koymak hem onların çok hoşuna gidecektir hem de buz kalıbını uzun bir süre yalayacağı için daha fazla su tüketebileceklerdir. 
  • Kedilerin daha çok su içmesi için daha küçük porsiyonlarda daha sık mama yemeleri gerekir. Çünkü yemek yemek kedilerde susama hissini artıran bir durumdur. Bu sebeple yeterli su içmeyen kedilere daha sıklıkta mama verilmelidir. 
  • Bazı kediler su içmeye üşendiği için bu davranışı gerçekleştirmeyecektir. Bu sebeple evin birkaç farklı bölgesi su içme bölümü yapılmalı ve o bölgelere temiz sular konulmalıdır. 
  • Bazı kediler su kabının yerini beğenmediği için su içmiyor olabilir. Özellikle kedinin su kabını kum kabından uzak tutmak çok önemlidir. 
  • Kediler temizliğe ekstra önem veren canlılar olduğu için suyun kirli olması sebebiyle de su tüketmeyebilir. 
  • Kedim su içmiyor, ne yapabilirim konusunu merak eden kişilerin denemesi gereken bir diğer yöntem de kedinin daha temiz su içmesini sağlamaktır. Çünkü insanlarda olduğu gibi kediler de taze ve temiz suyu daha çok sever. 
  • Bazı kediler çeşmeden akan suyu daha fazla tercih ediyor olabilir. Bu nedenle musluğu birkaç dakika açık bırakarak kedinin bu sudan faydalanması sağlanabilir. 
  • Bazı kediler fıskiye ile su içmeyi sever. Bu nedenle fıskiye kapların içerisine taze su konulabilir. 
  • Kediler belli durumlarda çok seçici olabilir. Su kabını sevmediği için o suyu tüketmiyor olabilir. Bu sebeple kedilere farklı materyallerden üretilmiş plastik, seramik, çelik, cam gibi su kapları denenmelidir. Bununla birlikte bazı kediler bardaktan su içmeyi daha çok sevebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.