Kedimin Arka Ayak Patilerindeki Tüyler Dökülüyor

Kedimin arka ayak patilerindeki tüyler dökülüyor konusu kedi severlerin sık merak ettiği konular arasında yer alıyor. Kedi doğuştan kabarık tüylere sahip olan bir canlı varlıktır. Cinsine ve ırkına göre farklı renklerde olabilen kedilerin tüyleri de yapısal olarak farklı boyutlarda ve renkte olmaktadır. Kediden kaynaklanan iç sebepler ve çevreden kaynaklı dış sebeplerden dolayı kedinin tüylerinde azalma seyrekleşme veya dökülme problemi ortaya çıkabilir. Sürecin sağlıklı bir şekilde geçirilebilmesi ve doğru teşhisin konulması belirli gözlemler yapılarak mümkündür.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Neden Olur?

Kedimin arka ayak patilerindeki tüyler dökülüyor sorusu üzerine yapılan araştırmalar kedilerde oluşan beslenme problemlerinin böyle bir duruma etki ettiğini ortaya koymuştur. Kedinin yediği yiyecek ile beraber vücudun alması gereken belirli vitamin ve mineraller bulunur. Yenen gıdalardan alınamayan içerisinde karbonhidrat, yağ oranı yüksek ve besleyiciliği bulunmayan gıdalar tüy dökülmesine sebep olabilir. Fark edilmeden kedinin mama kabına konmuş olan bayat veya bozulmuş bir mama zamanla tüylerinde seyrekleşme ve dökülmeye neden olacaktır.

Kedide Tüy Dökülmesi Neye İşarettir?

Kedimin arka ayak patilerindeki tüyler dökülüyor konusu doğal sürecin bir parçası olabilir. Kedilerde tüy dökme problemi mevsimsel olarak her yıl yaşanmaktadır. Dökülen tüy sayısı tamamen vücudunu savunmasız bırakacak boyutta değildir. Süreçte doğası gereği yaşanan kıl ve tüy dökülmelerinin yanı sıra bölgesel olarak aşırı bir dökülme de görülebilir. Kedinin yalnızca ayak patisinde görülen bu durum kronikleşmiş bir hastalığın habercisi olabilir. 

Bazen kedilerde görülen bu durum kedinin cinsinden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Kedilerde tüy dökülmesi problemi bazen yaşadıkları kaygı ve stresten kaynaklı olarak oluşabilir.

Bölgesel olarak oluşan dökülmelerin çoğu arka planında çeşitli enfeksiyon ve parazitlenmeler olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kedilerde dış faktörlerden kaynaklı olarak enfeksiyon riski taşıdıkları bilinir. Mantar oluşumu ve alerjik etkenler de buna sebeptir.

Kedide Tüy Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde ayak patisinde görülen tüy dökülmesinin ve farklı bölgesel noktalardaki dökülmelerin önlemini alabilmek için doğru teşhisin yapılması gerekir. Bu sebeple öncelikle gözlemlenmesi gereken davranışlar bulunur. Özellikle kedi pati kısmındaki dökülme ile beraber bölgesel kaşıntıları başlamış ve bu şiddetini gittikçe arttırmışsa, bununla birlikte o bölgede kabarıklıklar ve yer yer lezyonlar görünüyorsa, tüm bu belirtiler ile beraber kızarıklık fark edilmeye başlanmışsa muhakkak ki bir veteriner hekime götürülmesi gerektiğinin zamanı gelmiş demektir. Bu ciddi bir problemin de habercisi olabilir.

Kedimin arka ayak patilerindeki tüyler dökülüyor konusuna yönelik farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Yapılan tespitler neticesinde veteriner tarafından verilen kremler sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılmasını destekleyecektir. Yalnızca bir deri problemi değil arka planda daha genel büyük bir hastalığın da habercisi olabilir. Durumun tespit edilebilmesi ve sağlıklı bir karar verilmesi için veteriner hekim ile yapılan görüşmeler doğrultusunda tedavi yolları uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.