Kedim Siyah Dışkı Çıkarıyor, Nedeni Nedir?

Kedim siyah dışkı çıkarıyor, nedeni nedir sorusu kedi sahipleri tarafından merak ediliyor. Bağırsak problemleri özellikle kedilerin yemiş oldukları yiyeceklerden kaynaklı olarak oluşabilir. Bu ileriye dönük olarak farklı rahatsızlıkların belirtilerini de gösteriyor olabilir.

Kedinin Tuvaletinde Görülen Siyah Renk Ne Demektir?

Kedim siyah dışkı çıkarıyor, nedeni nedir konusu üzerine farklı sonuçlar ortaya konmuştur. Yapılan çalışmalar doğrultusunda kedilerin hassas bir mideye sahip oldukları ve her yiyeceği yemedikleri tespit edilmiştir. Normalin dışında kedi dışkısında görülen farklı renklenmeler kedinin karaciğerinde oluşan bir rahatsızlığın işareti olarak görülebilir. Kediler insanlarda olduğu gibi çeşitli vücut rahatsızlıkları çekebilir. Ancak bunu sözel olarak ifade edemedikleri için belirtiler takip edilerek uygun teşhis konulmalıdır. Kedinin dışkısında görülen renk değişimi safra kesesinde yaşanan bir tıkanma ve bundan kaynaklı bir oluşum olabilmektedir. Bağırsakları bu denli hassas olan kedilere yiyecek verirken dikkatli olmakta gerekir. Düzenli olarak su tüketim oranları kontrol edilmelidir. Sürekli hazır ve kuru mamalar böyle bir durumu tetikleyebilir. Her gün olmasa bile gün aşırı yaş mama ile bir süre beslemek iyi gelecektir.

Kedilerde Bağırsak Problemleri

Kedilerde görülen bağırsak problemleri yedikleri yiyeceklerden kaynaklanabilir. İç ve dış parazitleri açık canlı varlıklar olan kediler çeşitli virüs tehdidinden kaynaklı olarak siyah dışkı oluşturabilirler. İleri boyutta siyah dışkı yapan bir kedi için iç kanaması olduğu da söylenebilir. Bu süreç kedinin dışarıdan ağır bir darbe alması sonucu tetiklenmektedir. Kedilerde görülen bağırsak problemleri içerisinde siyah dışkılama nedeni şunlar olabilmektedir:

  • Kediler bağırsakları hassas varlıklardır. Bağırsak kanalına yapışmış olan solucanlar idrarın rengini siyaha dönüp dönüşebilir.
  • Çeşitli yaralanmalar çatlaklar ve travmalar kedinin siyah dışkı oluşturmasına sebep olabilmektedir.
  • Siyah dışkı yapan bir kedi süreçte karın ağrısı çekiyor olabilir. Bu kedinin ülseratif kolite yakalandığını da bir belirtisi olabilmektedir.

Süreçte karın ağrısı ile beraber kedi de büyük bir iştahsızlık ve kilo kaybı da kendini gösterir Kedim siyah dışkı çıkarıyor, nedeni nedir konusuna dair daha net bilgi edinebilmek için bir veteriner hekime götürülerek tedavi ettirilmesi en doğru olanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.