Kedimde Aşırı Öksürük Var, Nasıl Geçer?

Kedimde aşırı öksürük var, nasıl geçer sorusu hayvan severler tarafından merak ediliyor. Kedilerde düşük bağışıklık durumu solunum yollarında rahatsızlıklara sebep olabilir. Engellenemeyen öksürük durumu herhangi bir nesneye alerjik bir reaksiyon gösterdiklerinin de belirtisidir. Farklı sebeplerden kaynaklı olarak oluşan öksürük şiddetini gittikçe arttırıyorsa farklı bir hastalığın da habercisi olabilir. 

Kediler Neden Öksürür?

Kedimde aşırı öksürük var, nasıl geçer konusu üzerine yapılan araştırmalarda kedilerde solunum yolları hassasiyetine rastlanmıştır. Süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için yan etkilerin tespit edilmesi ve tüm belirtilerin ortak bir şekilde değerlendirilmesi önemlidir. Ortamda bulunan ve dış faktörlerden kaynaklı olarak oluşan kokudan kaynaklı olarak yaşanabilir. Böyle bir durumda kedinin alerjik bir reaksiyon olarak tepkisi şiddetli bir öksürük olacaktır.

Hava yolu ile solunum yollarını zedeleyecek astım ilk başta olmak üzere çeşitli ciğer enfeksiyonu, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara yakalanabilir. Soluk borularına kaçan bir cisimden kaynaklı olarak da öksürük problemi yaşanabilir.

Kedilerde Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Kedimde aşırı öksürük var, nasıl geçer sorusu üzerine yapılan araştırmalar farklı tedavi yolları ile sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılabileceğini tespit etmişlerdir. Düzenli olarak kedi alanında yapılan temizlik ve düzenli bakım etkili olacaktır. Kedilerde öksürük tedavi edebilmek için şunu önlemler alınabilir:

  • Günaşırı kedi kumu temizlenebilir.
  • Kedinin olduğu ortak ortamlarda zararlı alışkanlık olarak kabul edilen sigara tüketimi bırakılmalıdır.
  • Farklı parfümler kedinin solunum yoluna zarar verebilir. Bulunduğu odada parfüm kullanılması durdurulmalıdır.
  • Kedilerde yeme bozuklukları zamanla aşırı kilo almalarına sebep olur. Obeziteye doğru gidebilen bu süreçte kedi kilo alımı ile beraber kronik bir öksürüğe yakalanabilir.
  • Bulunduğu ortamda rahatsızlık ve huzursuzluk hissettiği bir durum söz konusuysa kedi strese kapılacaktır. Bu da nefes darlığına ve bununla beraber gelişen aşırı öksürüklere sebep olacaktır.
  • Astım hastalığı kedilerde sıklıkla görülen ve huzursuz edici bir problemdir. Bu rahatsızlığı bulunan kediler nefes almada güçlük çeker. İleri seviyede astım aşırı ve kronikleşmiş bir öksürüğe tutulmasına sebep olabilir.

Tüm bu süreçlerin sağlıklı bir şekilde atılabilmesi ve doğru tedavi metodunun uygulanabilmesi için muhakkak ki kedinin uzman bir veteriner doğrultusunda tedavi edilmesi gerekir.

Kedilerde Öksürük Hangi Hastalığın Habercisidir?

Kedide görülen öksürük problemi kalp ve akciğer rahatsızlıklarının bir işareti olabilir. Özellikle akciğer bölgesinde oluşan bir tümörün ileri boyutlu öksürük belirtisi ile beraber kanser riskini ortaya çıkarır. Çeşitli kalp rahatsızlıkları dışarıdan gelen parazit ve bakterilerden kaynaklı olarak kedinin vücudunda enfeksiyona sebep olabilir. Neticesinde öksürük problemi ortaya çıkar. Bunun yanında iştahsızlık ve halsizlik de süreçte kendini gösterir.

Kedimde aşırı öksürük var, nasıl geçer konusuna yönelik farklı açılardan tespitler yapıldı. Sonuçta kedide oluşan öksürük probleminden kaynaklı olarak ilaçla tedavi metodu ile süreç sağlıklı bir şekilde atılabilmektedir. Ancak hızla artan öksürük probleminin yanı sıra farklı belirtiler de eklenerek daha ağır bir hastalığın var olabileceği işareti olarak da görülebilir. Doğru teşhisin yapılabilmesi için uzman bir veteriner tarafından sürecin takip edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.