Kedilerin Cama ve Balkona Çıkmasını Önleme

Avcılık içgüdüsü ve merak duygusu gelişmiş olan kediler, ev ortamında büyüdüklerinde zaman zaman cam veya balkona çıkma girişimlerinde bulunabilirler. Peki, kedilerin balkona çıkması nasıl engellenir? Meraklı yapıları ve avcılık içgüdüleri ile balkona çıkmaya çalışan ve bazı durumlarda düşme tehlikesi yaşayan kedilerin sahipleri, tüylü dostlarının bu girişimlerinden hiçte memnun değildir. Kedinizin cama veya balkona çıkma girişimlerini ortadan kaldırmak için öncelikli kedinizin neden cama ve balkona çıktığını, ardından cama veya balkona çıkmasını engellemeniz için neler yapabileceğinizi açıklayabiliriz.

Kediler Neden Cama veya Balkona Çıkar?

Birçok kedi sahibi kedi balkondan kaçar mı, balkondan düşerse ölür mü, gibi birçok sorunun cevabını merak eder. Şöyle söyleyebiliriz ki, kediler her ne kadar dikkatli ve dört ayak üstüne düşen evciller olsalar da balkondan düştüklerinde kırık ve ölüm gibi tehlikeli sonuçlar ile karşılaşılabilir. Bu açıdan kedinizin balkona çıkmasını mutlaka engellemeli, böylece olası tehlikeleri ortadan kaldırmalısınız. Bunu yapabilmeniz için kedinizin neden balkona veya cama çıktığını bazı nedenlerle şöyle açıklayabiliriz:

  • Dışarıdaki kuş ve diğer hayvanlara karşı hissettikleri merak duygusu
  • Dışarıdaki kokuların kaynağını öğrenme ihtiyacı
  • Evin içinde canlarının sıkılması
  • Sahiplerini beklemeleri
  • Dışarıda duydukları seslere ilgi duymaları

Kedimin Cama veya Balkona Çıkmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Kedilerin balkona çıkmaması için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Fakat bu yöntemlere değinmeden önce şunu belirtmek isteriz ki, sizin kontrolünüzde balkon keşfi yapması, tüylü dostunuzun balkona olan ilgisini azaltacak ve dışarıyı gözlemlediği için mutlu olmasını sağlayacaktır.

Camları Üst Mekanizmadan Açın

Kedileri camdan uzaklaştırmak için yapabileceğiniz en güzel yöntem, pencere mekanizmasının sadece üst bölümünü açmanızdır. Günümüzde pencereler sadece yandan değil, üstten kısık ve güvenli bir şekilde açılabilme özelliğine sahiptir. Siz de bu özelliğinden yararlanarak hem kedinizin can güvenliğini hem de evinizin havalanmasını sağlayabilirsiniz. Kedinizi pencerelerden uzak tutmak adına kediler için güvenli sineklik ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Kedilerin patileri ile yırtmamaları için özel olarak tasarlanmış sineklikler ile camları dilediğiniz şekilde dilediğiniz kadar açarak hem sineklerin girmesini hem de kedinizin aşağı düşmesini engelleyebilirsiniz.

Balkona Kilitli Tel Kapı Yaptırın

Kedi balkondan düşer mi? Diye merak eden kedi sahipleri, için bu korkularını önlemeleri adına balkona yandan mandallı kilit mekanizmasına sahip tel kapı yaptırmalarını önerebiliriz. Klasik kilitli balkon kapılarının sürekli olarak kilitli kullanımı zor olduğu için hem pratiklik sağlayan hem de siz evde yokken dahi gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz kilitli kapılar kedi sahipleri için mucizevi çözümlerden biridir.

Balkona Kedi Çiti Yaptırın

Kedi çiti balkon korkusu ile kedi sahiplerinin balkonu rahatlıkla kullanabilmelerini sağlayan alternatif bir yöntemdir. Balkonu bulunan odalara geçişini engellemek için kullanacağınız kedi çitinin enlemi ve boyutu kedinizin geçemeyeceği ölçülerde olması gerekir. Kedi çitine farklı bir alternatif olarak son yıllarda revaçta olan balkon filesini çözüm olarak sunabiliriz. Özel iplikten üretilen balkon filesi, tüylü dostunuzun balkondan aşağıya düşmesini engelleyen çözüm önerilerden bir diğeridir.

Evin İçinde Eğlenceli ve Güvenli Alanlar Yaratın

Kediler özgürlüklerine düşkün ve temkinli canlılardır. Özellikle dış müdahalelere karşı hızlı refleksleri ile ünlenen evcil dostlarımızı ev içinde en mutlu eden şey ise, kendilerine ait bir güvenli alandır. Kedimin evden kaçmaması için neler yapabilirim, diye merak eden kedi sahipleri için, öncelikle ona ait güvenli bir alan oluşturmalarını önerebiliriz. Gün içinde enerjilerini atabilecekleri ve oynayabilecekleri eğlenceli alanların yanı sıra, en sevdiği ve ona ait eşyaların yer aldığı güvenlikli alanlar kedinizin balkona çıkma ihtiyacını azaltacaktır. Böylece balkon veya pencereye uygulayabileceğiniz güvenlik önlemlerine de gerek kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.