Kedilerde Obeziteyi Önleme Yolları

Kedilerin sağlıksız ve düzensiz beslenmesi obezite başta olmak üzere pek çok sağlık sorununu beraberinde getirebilir. Obezite hastalığı için kediler üzerinde alınacak bazı aksiyonlar vardır. Elbette kedinizin zayıflaması için veteriner hekim özel bir reçete hazırlayacak ve tavsiyeler verecektir. Ancak obezitenin engellenememesi durumunda başta solunum problemleri olmak üzere diyabet, cilt hastalıkları ve benzeri sorunlar ortaya çıkabilir. Kediniz çok kilolu ve az hareket eden bir yapıya sahip ise beslenme alışkanlıkları hemen değiştirilmeli ve düzenli veteriner kontrolü yaptırılmalıdır. Çünkü bireysel olarak alacağınız aksiyonlar bazen kedilerin sağlığını kaybetmesine sebep olabilir. Bu yazımızda sizlere kedilerde obeziteyi önleme yolları hakkında yapmanız gerekenleri sıralıyor olacağız.

Kedilerde Obezite Nasıl Anlaşılır?

Kedinizin obez olup olmadığını anlamak için ideal kilosuna bakmanız gerekir. Bunun için patili dostunuzun göğüs kafesinin hemen kenarından nazikçe sıkıştırmalısınız. Eğer kaburgaları hemen hissediyorsanız kedinizde obezite sorunu yoktur. Ancak kaburgaların hissedilmemesi halinde kedinizin kilolu olduğunu anlayabilirsiniz. Özetle kediniz kilo almaya başlamışsa, obezite hastalığı da beraberinde yaşanabilir. Alternatif olarak kedinizin beline bakarak da bunu anlayabilirsiniz. Kedinizin vücudu göbek kısmından arkaya doğru inceliyorsa, ideal kilodadır.

Kedilerde Kilo Almayı Önleme Yolları

Kedilerde kilo almayı önlemek için yapılması gereken ilk şey, kalori alımını sınırlamaktır. Bu konuda uzmanların yaptığı açıklamalara göre, evden dışarıya çıkmayan ortalama 10 kg ağırlığındaki bir kedinin günlük alması gereken kalori miktarı en fazla 200 olmalıdır. Kedilerde kilo almayı önleme yolları olarak dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde sıralanır;

  • Kedinizi köpek mamasından uzak tutmalısınız.
  • Kedinizin su kabında her zaman su bulundurmalısınız.
  • Tüketeceği besinleri küçük porsiyonlara bölerek vermelisiniz.
  • Kendi yiyecek ve içeceklerinizi kedinizle paylaşmamalısınız.
  • Veteriner hekimle koordineli bir şekilde ilerlemelisiniz.
  • Gerekli mineral ve vitamin desteğini yine veteriner ile beraber sunmalısınız.

Kedilerde Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Kedilerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi için kaliteli mamalardan faydalanması gerekir. Ayrıca kuru gıdalar ile konserve ürünlerinin birleştirilerek verilmesi önemlidir. Az karbonhidratlı gıdaların yanı sıra çok yüksek proteinli mamalar kullanılmalıdır. Gerekli beslenme düzenini sağlarken kedinizin hareketsiz kalmasını engellemeli ve bu sayede obezite sorununa karşı tedbir almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.