Kediler için Zararlı Besinler Hangileri?

Kedi sahiplenmek isteyenlerin yanıt aradığı sorulardan biri olan ‘kediler ne yemez’ veya kediler için zararlı besinler hangileri gibi konularda bilgi sahibi olmak için bu yazımızı sonuna kadar takip etmeniz gerekir. Öncelikle kediler için zararlı sayılan çok sayıda besin vardır. Çiğ yumurta, sakız, şekerlemeler, süt, çikolata, tavuk, kılçıklı balık ve benzeri besinler, kediler için zararlıdır. Minik dostlarımız için pek çok kişi sütün faydalı olduğunu düşünebilir. Ancak sütün kedilerin sindirim sistemine son derece zararlı olduğu bilinmelidir. Şimdi maddeler halinde kediler için zararlı besinler hangiler sorusunun yanıtlarını aktarıyoruz.

Süt

Süt, yavru kediler için zararlıdır. Çünkü yavru kedilerde sindirim sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle yavru kediye süt verirseniz aşırı su kaybı ve ishal gibi durumlar gelişebilir. Ayrıca sütü çiğ olarak verdiğinizde farklı hastalıklar da ortaya çıkabilir.

Artık Yemekler

Kedilere artık yemek vermek çok tehlikelidir. Evinizdeki artık yemekleri kediniz verdiğinizde aslında içeriğinde çok sayıda toksik madde olan besinleri tüketmiş olurlar. Bu durum haliyle kedi sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Şekerleme ve Sakız

Kedilerin şekerlemelerden uzak durması gerekir. Hazır satılan şekerlemelerde daha çok yapay tatlandırıcılar bulunur. Bu durum kedinizin karaciğerini son derece olumsuz etkiler. Ayrıca insülin seviyesini artıran yapay şekerler ne yazık ki kedinizin hayati sorunlarla karşılaşmasına sebep olabilir.

Kemik

Bazı hayvanseverler kedilere kemik verilmesini doğru bulabilir. Ancak kedilerin sindirim sistemi köpeklere göre çok daha hassastır. Bu yüzden yemek borusunda, damakta ve ağız bölgesinde ciddi hasarlara neden olabilen her türden kemiğin kediden uzak tutulması gerekir. Ayrıca balık kılçığı ve kemik kırıntıları mide kanamasına neden olabilir. Ek olarak kedilerin bağırsağı bu besinleri sindiremeyeceği için bağırsak hastalıklarına davetiye çıkarabilir.

Çiğ Yumurta

Patili dostlarımız için zararlı olan besinler arasında çiğ yumurta da bulunmaktadır. Çiğ yumurtanın içeriğinde yer alan ve Salmonella adı verilen bakterinin ölümcül olduğu unutulmamalıdır. Üstelik alerjik bir bünyeye sahip olan kedilerde çiğ yumurta çok daha kötü sonuçlara sebep olacaktır.

Çikolata

Kediler için zararlı besinler arasında çikolata da bulunmaktadır. Birçok kişi kediye ödül olarak çikolata vermek isteyebilir. Ancak çikolatanın içeriğinde bulunan şeker, süt ve kakao, sindirim sistemini her zaman olumsuz etkiler. Kedinizin çikolata tüketmesi ayrıca sinir ve kalp sistemine de zarar vermektedir. Bu yüzden toksik madde içeren tüm besinlerin kediler için zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.