Kedilerde Detaylı Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedilerde pati bakımı gerçekten önemli bir süreçtir. Onların sağlıklı bir yaşam sürmelerini istiyorsak patilerini düzenli bir şekilde temizlemeli ve gerekli bakımı yapmalıyız. Yazımızın devamında kedilerde pati bakımı nasıl yapılır, pati bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi soruların yanıtlarını aktarıyor olacağız. Ayrıca profesyonel bir bakımda neler yapılması gerektiğini de yine bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kedilerde Pati Bakımının Önemi

Kediler gün içinde patileriyle pek çok yere temas eder. Dışarıya çıktığında ise taşlı, dikenli veya çamurlu her ortamda gezinebilirler. Üstelik sıcak veya soğuk yüzeylerde de vakit geçirebilen kedilerin patileri bu nedenle birçok mikrobun birikebileceği alanlardır. Kış aylarında ise dışarıya çıkan kedilerin patilerinde sert tuzlar gözlemlenebilir. Patiler bu kadar geniş bir alanda gezinirken birçok zararlı madde doğal olarak patilere yapışacak ve kediniz patisini ağzına götürdüğünde birçok zararlı maddeye temas edecektir. Ancak düzenli pati bakımı yaptığınızda her zaman temiz tutabileceğiniz bu bölgelerde kuruma veya çatlama sorunlarına karşı da tedbir almış olacaksınız.

Kedilerde Pati Bakımı

Kedilerde pati bakımına başlamadan önce detaylı bir inceleme yapmanızı öneriyoruz. Örneğin kedinizin pati üzerinde farklı bir belirtiyi gözlemleyebilir ve bu durumla ilgili hemen veterinere başvurarak olası sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca kedinizin patisine herhangi bir şey batmış veya sıkışmış olabilir. Bu nedenle pati bakımından önce patileri incelemenizi öneriyoruz.

Bazı kediler patilerine dokunulmaktan hoşlanmaz. Bu durumda kedinizi ilk sahiplendiğiniz günden itibaren ona masaj yaparak bu sürece alıştırmanız gerekir. Ayrıca pençelerine dokunurken çok sakin hareket etmeli ve gerekirse ödül maması vererek onu rahatlatmalısınız. Kediniz bu duruma alıştıktan sonra düzenli bir şekilde patilerini inceleyebilir ve patilere gömülü herhangi bir şey gördüğünüzde ilk müdahaleyi cımbızla yapabilirsiniz.

Kedilerin Patisi Nasıl Temizlenir?

Kedinizin patisini temizlerken yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Bu bez ile önce küçük pati pedlerini daha sonra pedlerin arka kısımlarını silebilirsiniz. Son aşamada ise ayak parmaklarını silerek temizliği tamamlayabilirsiniz. Bu süreçte ayak parmaklarında biriken tozlar, kumlar, kir ve kimyasallar yok edileceği için kediniz daha sağlıklı bir şekilde vakit geçirmeyi sürdürecektir.

Pati temizledikten sonra tırnakların da düzenli kesilmesi gerekir. Kediler için özel olarak hazırlanan kedi tırnak makasıyla yine sakin bir şekilde tırnaklarını kesebilirsiniz. Ayrıca tırnak kesiminde sadece uç kısımlara müdahale edilmelidir. Derin tırnak kesimi yapıldığında ciddi kanamalar meydana gelebilir.

Son olarak uzun tüylü kedilerde pati bakımının nasıl olması gerektiği de merak edilmektedir. Bu süreçte en doğru bilgileri veteriner hekim paylaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.