Kedilerde Burun Akıntısı ve Nedenleri

Daha çok yetişkin kedilerde karşılaşılan burun akıntısının pek çok nedeni vardır. İlk olarak patili dostlarımız konuşamadığı için onların sağlık durumu hakkında net bir bilgiye sahip olamayabiliriz. Fakat sergiledikleri davranışlar ya da ortaya çıkan bazı durumlar, sağlık durumu hakkında bize bilgi verebilir. Daha önce gözlemlemediğimiz bir davranışın gözlemlenmesi halinde zaten yapmamız gereken tek şey, veterinere ulaşmaktır. Çünkü başlangıçta dikkat etmediğiniz bir hastalık belirtisi bir süre sonra kedimizin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bu yazımızda sizlere kedilerde burun akıntısı nedenleri hakkında bilgi aktarıyor olacağız.

Kedilerde Burun Akıntısı Neden Olur?

Kedilerde burun akıntısı genelde geçici bir alerji nedeniyle başlayabilir. Bazen de ciddi hastalıkların ilk belirtileri arasında olabilir. O halde kedinizin burun akıntısı dışında farklı bir belirti gösterip göstermediğine dikkat etmenizde yarar var. Ayrıca burun akıntısına halsizlik, hırıltılı solunum, öksürük ve göz akıntısı eşlik ediyorsa ciddi bir hastalık başlamış olabilir.

Kedilerde burun akıntısı nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Kimyasal madde kokusuna maruz kalma
  • Viral enfeksiyonlar
  • Soğuk algınlığı
  • Grip
  • Alerjiler
  • Akciğer hastalıkları
  • Alt solunum yolu hastalıkları şeklindedir.

Kedilerin her zaman kimyasal maddeye karşı alerjisi vardır. Tiner, oje ya da aseton gibi maddelerin kokusu bile kedileri rahatsız etmeye yetecektir. Buna ek olarak aşısız kedilerde viral enfeksiyonlara yakalanma riski çok fazladır. Haliyle burun akıntısı, aşısız kedilerde daha şiddetli olacaktır.

Sadece bu nedenlerden dolayı değil, burna yabancı cisim kaçması, polen solunumu ve tümör gibi durumlar da burun akıntısına neden olabilir. O halde yetişkin kedilerde burun akıntısına neden olan faktörlere bakarak doğrudan veteriner hekime ulaştırmanız gerektiğini unutmayın. Özellikle de kimyasal madde soluyan ya da viral enfeksiyonlara yakalanan kedilerde hızlı teşhis ve tedavi her zaman önemlidir.

Kedilerde Burun Akıntısının Tedavisi Var mı?

Elbette kedilerde burun akıntısının tedavisi bulunmaktadır. Ancak akıntının nedeni saptandıktan sonra uygun tedaviye geçilir. Detaylı muayene sonucunda kedinin burun yapısı incelenir ve daha sonra akıntıya sebep olan faktörlere yönelik aksiyonlar alınır. Başlangıç için ilaç tedavisi önerilmekle beraber bu ilaçların sadece veteriner tarafından reçete edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.