Kediler Pireden Nasıl Korunur?

Kediler pireden nasıl korunur konusu köpekler kadar gündeme gelmese de bilinmesi gereken bir konudur. Bilindiği üzere kediler ev dışında yerde pek vakit geçirmeyi sevmezler. Tüm ihtiyaçlarını da evde karşıladıkları için kedilerin pire kapması mümkün görülmez. Fakat pencereye konan bir kuştan bile pire kapılabilir. Bu nedenle pire oluşmasını önlemek için bazı tedbirler alınması gerekir. Özellikle kediler hassas canlılar oldukları için pirenin tedavisi erken yapılmazsa kötü sonuçlarla karşılaşılabilir.

Pire Tasması

Kedileri pireden korumak için en çok tercih edilen önlemlerden biri pire tasması takmaktır. Şu an kediyi pirelerden korumak için birkaç aylık koruma sağlayan pire tasmaları mevcuttur. Bu tasmalar ayarlanmış bir şekilde çalışır. Bölüm bölüm zamanlara ayrılarak küçük dozlar halinde pire kovucu antiparazit salgılar. Bununla birlikte kediyi ne kadar koruyacağı üründen ürüne değişiklik gösterir. Bazı ürünler daha güçlü koruma sağlarken bazıları daha az koruma sağlayabilir. Kalitesi iyi olan pire tasması kullanılacaksa en çok önerilen pire önleyicidir. Pire tasmalarındaki sorun, kedinin tasmaya bir türlü alışamamasıdır. Bu durumda tasmayı ısırıp yerinden çıkartmaya çalışır. Bu da pireyi kovmak için salgılanan antiparazit salgısının kedinin ağzına girmesine neden olur. Kediyi zehirleyerek zarar verebilir. Bu sebeple küçüklükten beri tasma takmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Küçüklüğünden tasma takmaya alışkın olmayan kedilere pire tasması takmak biraz zor olacaktır.

Antiparaziter Pipetler

Kediler pireden nasıl korunur sorusunun bir diğer yanıtı ise antiparaziter pipetlerdir. Genelde tasma kullanmak istemeyen ya da tasmayı sürekli çiğneyen kedilerde kullanılan bir pireden korunma yöntemidir. Bu ürün direk olarak kedinin derisine uygulanabilmektedir. Direkt cilde uygulanabilen bu ürün kedinin omuz ve boyun bölgesine uygulanır. Deri bu sıvıya yaklaşık birkaç saat içerisinde emer. Burada dikkat edilmesi gereken bu süreç içerisinde kedi ya da başka bir canlı, antiparaziter sürülen bölgeyi yalamamalıdır. Kediyi zehirleme etkisi vardır. 

Bu konu dışında oldukça kolay ve etkili bir üründür. Deriye sürdükten sonra güçlü etkisiyle hem hali hazırda bulunan pireleri yok eder hem de pire oluşumunu önler. Kullanılan marka ya da ürünün kalitesine göre antiparaziter pipetlerin etkisinde değişiklikler gözlemlenebilir. Fakat antiparaziter pipetler kedi tasması kadar uzun süreli değildir. 1 kere sürdükten sonra koruması yaklaşık birkaç hafta sürer. Etkisi tamamen bittikten sonra yeniden sürmek gerekir. Bununla birlikte sürülmesi gereken doz kediden kediye değişiklik gösterecektir. Bu konuda mutlaka bir veteriner hekimden yardım almak gerekir.

Aşı Olmak

Kediler pireden nasıl korunur konusunun en önemli kilit noktası aslında kedinin parazit aşılarının tam olmasıdır. Kedilerin olması gereken iç ve dış parazit aşıları vardır. Bunlar yaptırıldıktan sonra kedinin parazitlere karşı bağışıklığı oldukça artar. Fakat bu demek değildir ki kediye bir daha hiç pire bulaşmayacak. Kediye pirenin bulanmaması için tüy bakımının düzenli olarak yapılması şarttır. Özellikle uzun ve kıvırcık tüylere sahip olan kedilerin tüyleri haftada 1- 2 kere taranmalıdır. Daha düz ve az tüy yapısına sahip olan kedilerin haftada 1 kere tüylerinin taranması yeterli olacaktır. Kediyi severken bir yandan pire kontrolü yapmak da önemlidir. Erken teşhiste tedavisi daha kolay olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.