Kediler Bizi Isırınca Üzülüyor mu?

Kediler bizi ısırınca üzülüyor mu konusu hayvan severler tarafından merak edilmektedir. İnsanların yaşam alanında varlığını sürdürebilmeye en yatkın olan canlılardan biri de kedilerdir. Kedilerin davranışları doğrultusunda insanların vermiş olduğu tepkileri ve duygu durumunu anlamaları mümkün olduğu kanıtlanmıştır.

Kediler Üzülür mü?

Kediler bizi ısırınca üzülüyor mu sorusu pek çok üniversitede araştırma alanına girmiştir. Farklı ırklara sahip kedi cinsleri üzerinde yapılan araştırma neticesinde kedilerin insanların içinde bulundukları duygu durumlarını anladıkları fark ettikleri ve buna göre mırıldanma, gülümseme veya göz kırpma gibi hareketler sergiledikleri ortaya konmuştur. Yapılan deneyde kediye pozitif yaklaşım sergilendiğinde, mutlu gözüktüğünde farklı tepkiler verirken; negatif ve kızgın sözlerle yaklaşıldığında farklı tepkiler verdiği fark edilmiştir. İnceleme sonucunda kedinin insan yüzünü anlayabildiği ve buradan bir duygu durumu çıkarabildiği gözlemlenmiştir.

Kediler bizi ısırınca üzülüyor mu kedi doğası gereği bir yönüyle vahşi bir yönüyle de eğitildiğinde insan canlısıdır. Vermiş olduğu pek çok tepki aslında hissettirmeye çalıştıkları farklı durumların bir neticesidir. Bazen kedi çok hoşuna gittiği için kötü bir amaç gütmeksizin sahibine ısırma davranışında bulunabilir. Bu onun için bir oyun olarak algılanmaktadır. İçten gelen ve doğaları gereği bir davranış olabilmektedir. Bunu yaparken sahibinin canının yandığını hissedemeyebilirler.

Sahibini Isıran Kedinin Hissettiği Duygu Nedir?

Kediler bizi ısırınca üzülüyor mu kediler durup dururken hiçbir sebep yokken ısırma davranışını gösterebilir. Bu kedinin çok mutlu olduğu ve oyun oynamak istediğini bir göstergesi olabilir. Farklı açılardan bakıldığında kedinin panik, korku içerisinde olduğunu da göstergesi olabilmektedir. Bu davranış yavru kedilerde daha yaygın olarak görülmektedir. Kedinin aniden ve sürekli olarak sahibini ısırma davranışını göstermesi aslında ona sunulan ilgiden sıkıldığı ve birazcık kendi alanını oturmaya ve korumaya çalıştığının göstergesi olabilir.

Kediler bizi ısırınca üzülüyor mu konusu hem kedi sahipleri hem de kedilerin doğal yapıları gereği farklı açılardan sonuçlarla ortaya kondu. Her kedinin sahibi ile zamanla içgüdüsel olarak bir duygu durumunu oluşturduğu ve bağlılıkları göz önünde bulundurulduğunda sahibinin duygularını daha net bir şekilde algılayabildikleri rahatlıkla söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.