Bebek Kedilerde Karın Şişliği Nedenleri

Kedi sahipleri çoğu zaman ‘bebek kedilerin karnı davul gibi şiş’, kedimin karnı neden şişmiş gibi soruların yanıtları aramaktadır. Kedilerin karın bölgesinde yaşanan şişliğin nedenleri farklı şekillerde ele alınabilir. Kedilerde karın, pelvis ile göğüs arasında yer alır. Karın bölgesinde pankreas, idrar kesesi, dalak, bağırsaklar, karaciğer, böbrek bulunmaktadır. Farklı dokuların da yer aldığı karın bölgesinde şişliğin sebepleri mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü erken teşhis ve tedavi edilmeyen şişlikler, geri dönüşü olmayan sorunları beraberinde getirebilir. Özellikle de yavruluk döneminden itibaren yaşanabilen karın şişliğinin nedenlerini aşağıda maddeler halinde sıralıyoruz.

Gebelik

Elbette karın şişliğinin en sevindirici sebebi, gebelik olabilir. Hamileliğin 2. yarısından itibaren karında şişlik durumu ortaya çıkabilir.

Obezite

Kedilerde karın şişliği çoğu zaman obezite nedeniyle yaşanabilir.

Üriner Sistem Sorunları

Kedilerin üriner sistemlerinde yaşanan enfeksiyonlarda karın bölgesi şişebilir. Çünkü bu sistem idrar atımıyla doğrudan ilişkilidir. İdrar kesesinde şişme yaşandığında doğrudan karın bölgesi de şişecektir.

Pyometra

Dişi kedilerde görülen genital bir hastalık olan Pyometra rahim iltihaplanmasıdır. İdrar kesesinde şişmeye sebep olmakla beraber karındaki şişliği artırabilir. Ayrıca üretra taşlarında ve idrar kesesindeki şişlikler de karın şişliğini beraberinde getirir.

Kabızlık

Kabızlık sorunu yaşayan sevimli dostlarımızın dışkısı vücutta kalmaktadır. Doğal olarak karındaki şişliğin nedenleri arasında kabızlık da yerini almaktadır.

Sindirim Sisteminde Tıkanıklık

Kedilerde sindirim sisteminde yaşanabilecek tıkanıklıklar şişlik sebebi olabilir. Bağırsak ve midedeki yabancı cisimler, bağırsakların düğümlenmesi ya da tümörler şişliğe sebep olan faktörlerdendir.

Kedilerde Karın Şişliğine Neden Olan Diğer Durumlar

Asites: Asites, karın boşluğunda sıvı birikmesi anlamına gelir. Doğal olarak kedilerde karın şişliğinin temel nedenleri arasındadır. Buna ek olarak Cushing sendromu da karında şişliğe neden olur.

Abdominal Bölge Tümörleri: Abdominal bölgede dalak, karaciğer, bağırsaklar ve mide yer alır. Tümör oluşumunda bu bölgelerde şişlik meydana gelebilir.

Parazitler: Bağırsak parazitleri yavru kedilerdeki şişlik nedenlerindendir. Yetişkin kedilerde ise bağırsak solucanları olarak görülebilir.

Bağırsak Gazı: Beslenmeden kaynaklı olarak ortaya çıkabilen bağırsak gazları da yine hem yetişkin hem de yavru kedilerde karın şişmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir