Kedim Neden Sürekli Miyavlıyor?

Her kedi sahibi mutlaka kedim neden sürekli miyavlıyor? sorusunu sormuştur. Kedilerin en güçlü iletişim kurma yöntemlerinden biri miyavlamalarıdır. Sevimli dostunuz çeşitli sebeplerden dolayı sürekli olarak miyavlayabilir. Kedinizin geceleri bile sizi uyandıran bu miyavlamalarını durdurmak için öncelikle miyavlama sebebini öğrenmeniz gerekir. Peki kediniz sürekli miyavlayarak sizden ne istiyor veya ne bekliyor olabilir, öğrenelim.

Kedilerin Miyavlaması Ne Anlama Gelir?

Miyavlamak, kedilerin sadece insanlar ile iletişim kurma yöntemidir. Bizlerden beklentilerini ve isteklerini miyavlayarak belli eder ve onları anlamamızı isterler. Peki, kediler neden ağlar gibi miyavlar? Kedilerin ağlama şekillerinden, ne istediklerini anlayabilirsiniz. Ağlar gibi miyavlamaları ise rahatsız oldukları, acıktıkları ve kızgınlık dönemine girdikleri anlamına gelebilir. Ağlaması durmayan kedileri, zaman kaybetmeden mutlaka bir veteriner hekime götürmeniz gerekir.

  1. Acıkan Kedilerin Miyavlaması

Acıkan kedilerin miyavlaması birer hatırlatıcı alarmı gibidir. Mama kabındaki kuru mamanın bitmesi, her gün verdiğiniz yaş mama saatinin geçmesi ve düzenli olarak vermiş olduğunuz ek gıda takviyesinin saatinin gelmiş olduğunu size hatırlatmak için, ayağınıza kadar gelip veya beslendiği yerin önünde siz duyana kadar miyavlamaya devam edecektir.

  1. Kızgınlık Dönemine Giren Kedilerin Miyavlaması

Kızgınlık döneminde kediler yaygın davranış belirtisi olarak sürekli miyavlar. Erkek kedilere kıyasla dişi kediler kızgınlık döneminde daha çok miyavlar. Kısırlaştırma operasyonu geçirmemiş olan kediler, bu davranışı daha da abartarak erkek kedilerin dikkatini çekmek için devam ettirebilir. 

  1. Hasta Olan Kedilerin Miyavlaması

Kedinizin ağlaması tüm ihtiyaçlarını karşılamanız halinde hala devam ediyorsa, bu durum onun bir hastalığı olduğu anlamına gelir. Böbrek veya tiroit hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalık türü, kedilerde sürekli miyavlama olarak belirti gösterebilir. Miyavlaması bitmeyen sevimli dostunuzun bir yerleri ağrıyor demektir ve mutlaka bir veteriner hekime götürmeniz gerekir.

  1. Mutlu Kedilerin Miyavlaması

Kediler genellikle mutlu ve güvende oldukları zaman mırıldayarak belli eder. Peki, kediler mutlu olunca miyavlar mı? Bazı kediler mutlu oldukları zaman mırıldamanın yerini küçük tonlarda miyavlamaya bırakabilir. Fakat burada bahsedilen miyavlama, rahatsız edici düzeyde değil kısa ve düşük tonlarla gözlerinize bakarak yaptığı bir miyavlamadır.

  1. İlgi İsteyen Kedilerin Miyavlaması

Kediler her ne kadar yalnız kalmayı sevseler de sahiplerinden ilgi görmek ve onlarla sürekli vakit geçirmek onlar için paha biçilemez bir duygudur. Son zamanlarda işten kaynaklı yorgunluklarınız veya gün içindeki koşuşturmacadan sevimli dostunuza vakit ayıramıyor olabilirsiniz. Merak etmeyin, o bu durumu size miyavlayarak hatırlatacaktır.

Sevimli dostunuz ilgi görmek istediğinde veya sıkılıp sizinle oyun oynamak istediğinde ayağınızın önünde bitip miyavlamaya başlayabilir. Sağlıklı ve kaliteli gelişimi için gün içinde biraz da olsa ona vakit ayırıp oyun oynamanız, sürekli miyavlamasının önünü kesecektir.

Kedimin Sürekli Miyavlaması Durumunda Ne Yapmalıyım?

Kedilerin sürekli olarak miyavlaması, çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bu sebepler; kum kabının temiz olmaması, kumunun yetersiz olması, hastalık, ilgisizlik, suyun ve mamanın bitmesi şeklinde örnek verilebilir.

Peki bu tip durumlarda çok miyavlayan kedi nasıl susturulur? Sürekli olarak miyavlayan kedinizi susturmak için öncelikle neden miyavladığını öğrenmeniz gerekir. Kum kabını temizleyerek, onunla oyun oynayıp ilgilenerek, su ve mama kabını doldurarak tüm tedbirlerinizi alıp, tekrar ağlayıp ağlamadığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer tüm ihtiyaçlarının karşılanması halinde miyavlaması hala devam ediyorsa, bir hastalığı olduğu veya kızgınlık dönemine girdiği anlamına gelir. Bunun için vakit kaybetmeden sevimli dostunuzu mutlaka bir veteriner hekime götürmeniz ve muayene ettirmeniz gerekir. Böylece miyavlamasının altında yatan nedeni öğrenebilir, kedinizin tekrar sağlıklı günlerine kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.