Kedilere Neden Aşı Yapılmalı?

Kedileri hastalıklara karşı koruyan en büyük yöntem aşıdır. Peki, ev kedisine aşı yapılır mı? Yaşamınızı paylaştığınız tüylü dostunuzun yaşamı boyunca sağlıklı bir hayat geçirmesi ve hastalıklara karşı korunması için veterineriniz tarafından belirlenen aşı takvimine uygun bir şekilde düzenli olarak aşılarını yaptırmanız gerekir. Kedilerin rutin olarak yaptırması gereken aşı türleri bulunur. Kedilere yaptırılması gereken aşı türleri yetişkin ve yavru kedilerde farklı periyotlarda uygulanır.

Kedi Aşısı Türleri

Kedilere yaptırılması zorunlu olan 3 adet aşı türü bulunur. Kediler sütten kesildikten itibaren 3 aşı türünü veteriner hekimlerin hazırladığı aşı takvimine göre düzenli periyotlarda yaptırılması gerekmektedir.

İç Parazit Aşı

Kedilerde; kalp, karaciğer ve bağırsaklarda oluşan parazitleri öldürerek dışkı şeklinde vücuttan atılması için iç parazit uygulaması yapılır. Ev ortamında büyüyen kediler de yedikleri besinlerin iç organlarına zarar vermemesi için düzenli olarak iç parazit aşısını yaptırması gerekir.

Dış Parazit Aşı

Kedilerde iç dış parazit ne işe yarar? Kedilerin pire ve kenelere karşı korunmasını sağlamak için veteriner hekim tarafından dış parazit uygulaması yapılmaktadır. Kedilere yaptırılan dış parazit uygulaması, kenelere karşı 1 ay koruma sağlarken pirelere karşı 3 ay koruma sağlamaktadır.

Karma Aşı

Kedilerin bakteriyel hastalıklara karşı korunması amacı ile karma aşısı uygulanmaktadır. Kedilerde karma aşının önemi kedi gençlik hastalığı, kedi gribi, kedi nezlesi ve kedi üst solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlamasıdır. Kedi karma aşısı 2 ayı dolduran yavru kedilere uygulanabilir. Yavruluk döneminde 3 doz uygulanan karma aşısı, yetişkinlik döneminden itibaren yılda 1 defa uygulanmaya başlanır.

Kuduz Aşı

Kedilerde kuduz hastalığı ölümcül bir tehlike barındırır. Bu anlamda yavru ve yetişkin kedilerde belirli periyotlarda kuduz uygulaması yapılan kediler, ölümcül kuduz hastalığından korunmuş olmaktadır.

Yavru Kedilerde Aşı Takvimi

Kedilerin sağlığı açısından aşı uygulaması oldukça önemlidir. Bakteriyel hastalıklara karşı koruma sağlamasının yanı sıra kedilerin bağışıklıkların güçlenmesine de yardımcı olur. Özellikle yavru kedilerde başlatılması gereken aşı uygulamaları, her biri farklı ay aralıklarında düzenli periyotlar halinde uygulanır. Yavru kedilerde aşı takvimi ve uygulama periyotları:

  • Karma Aşı: 8-10 hafta
  • Karma Aşı Tekrar Uygulaması: 10-12 hafta
  • Kuduz Aşı: 12-14 hafta
  • İç ve Dış Parazit Aşı: 6-8 hafta

Yetişkin Kedilerde Aşı Takvimi

1 yaşını tamamlayan kediler yetişkin olarak kabul edilir. Yetişkinlik dönemine giren kediler, yavruluk döneminde uygulanan aşı tedavisi 1-3 yıllık periyotlar halinde düzenli olarak uygulanması gerekir.

Yetişkin kedi sahipleri, veteriner hekimleri ile düzenli görüşmeler sağlayarak aşı takvimini kedinin genel sağlık durumuna göre sürekli olarak düzenleyebilirler. Yetişkinlik dönemine giren kedilerin, zaman içinde hastalıklara karşı daha açık bir duruma gelmesi ve bağışıklık sistemlerinin yavruluk dönemlerine kıyasla daha zayıflaması sebebi ile aşılarının aksatılmaması gerekir.

Kedilerde Aşı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerde aşılama uygulaması yapıldıktan dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Peki, kedi aşı olduktan sonra ne yapılır?

  • Aşı uygulaması yapılan kediler, belirli bir zaman iştahsızlık ve halsizlik yaşayabilirler. Aşı sonrası kedinizin genel durumunu kontrol edip, halsizlik ve iştahsızlık yaşamaya devam etmesi durumunda mutlaka veteriner hekiminiz ile irtibata geçmeniz gerekir.
  • Aşı uygulamasını yaptırdığınız sevimli dostunuzu, başka kedilerle aynı ortama girmesine izin vermemeniz gerekir. Aksi takdirde aşı sonrası vücudunda hassasiyet yaşayan kediler, diğer evcil hayvanlardan hastalık kapması mümkün olabilir.
  • Aşı uygulaması yapılan bölgeye su temasının bulunmaması gerekir. Aynı zamanda aşı sonrası belirli bir süre kadar, kedinizi kucağa almamanız ve dokunmamanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.