Kedilerde Solunum Güçlüğü Nedenleri

Kedilerde solunum yolu ile ilgili olarak en sık karşılaştığımız problem ve semptom solunum güçlüğüdür. Kedilerde solunum güçlüğü bazı solunum sistemi hastalıkları ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hafif şekilde seyreden solunum güçlüğü bir süre tolere edilebilirken, şiddetli solunum güçlüğüne acil müdahale etmek gerekir. Aksi takdirde diğer organ ve dokularda bu durumdan kısa sürede olumsuz etkilenecektir.

Kedilerde solunum güçlüğünün altında yatan çeşitli sebepler vardır. Bunlardan en önemlileri aşağıda yer almaktadır.

Enfeksiyonlar

Solunum sistemini etkileyen tüm enfeksiyonlar solunum güçlüğüne de neden olabilir. Enfeksiyonun çeşidi ve şiddetine göre solunum güçlüğünün şiddeti de değişebilmektedir. Enfeksiyona virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olabilir. Solunum sistemi enfeksiyonları ile oldukça sık karşılaşmaktayız. Özellikle yavru ve bağışıklık sistemi zayıf olan kediler bu tür enfeksiyonlara karşı daha duyarlıdır.

Kedilerde solunum sistemi enfeksiyonları solunum sistemini oluşturan herhangi bir doku veya organda oluşabilir. Çoğunlukla müdahale edilmediği takdirde solunum sistemini oluşturan diğer doku ve organlara yayılır. Akciğer enfeksiyonları pnömoni, hava yollarını oluşturan bronşların enfeksiyonu bronşit, soluk borusu enfeksiyonu tracheitis, akciğer ve bronşların kombine enfeksiyonu bronkopnömoni olarak adlandırılır.

Astım

Astım özellikle bazı ırklarda daha sık görülür. Kalıtımsal oluşabileceği gibi bazı faktörlere bağlı da ortaya çıkabilmektedir. Kronik bir hastalık olan astım özellikle bazı durumlarda tetiklenir. Bu durumlar arasında alerjenler, sigara dumanı, kötü hava kalitesi, parfümler, soğuk hava, temizlik malzemeleri gibi faktörler sayılabilir.

Yabancı Cisimler

Solunum sistemini kısmen veya tamamen tıkayan yabancı cisimler solunum sıkıntısına neden olur. Kediler oldukça meraklı ve hareketli canlılar olduğu için bu durumlar ile sık karşılaşmaktayız. Tam solunum yolu tıkanıklıkları zaten çok acil durumlardır ve birkaç dakika içerisinde müdahale etmek gerekir. Kısmen tıkanmalarda yine acil vakalardır ve en kısa sürede müdahale edilmesi gerekmektedir.

Tümör ve Kanser

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de iyi huylu veya kötü huylu (kanser) tümörler ile sık karşılaşılır. Başta akciğer olmak üzere; solunum sistemini oluşturan doku ve organlarda oluşan tümörler ciddi solunum sıkıntısına sebebiyet verebilir. Ayrıca göğüs kafesi ve çevresindeki diğer tümörlerde akciğer ve diğer solunum sistemi organlarına baskı yapabileceğinden solunum güçlüğüne de neden olabilir.

Travmalar

Her türlü travma akciğer ve çevresindeki organlara zarar vererek solunum güçlüğüne sebebiyet verebilir. Yüksekten düşme, trafik kazası, diğer canlılar ile kavga önemli travma nedenleridir. Bu travmalarda akciğer kanaması, akciğerde sıvı birikmesi, kaburga kırıkları, göğüs kafesinde hava birikmesi gibi nedenlere bağlı olarak solunum güçlüğü yaşanabilir.

Kalp Hastalıkları

Sadece solunum sistemini oluşturan doku ve organların değil kalbinde hastalıkları solunum güçlüğüne neden olabilir. Dolaşım fizyolojisinde kalp ve akciğerler birbirleri ile tam ilişki halindedir. Kalp yetmezliği, kalp enfeksiyonları, kalp büyümesi gibi birçok kalp sorunu solunum güçlüğüne de sebebiyet verebilir. Aslına bakarsanız kronik solunum güçlüğünün en önemli sebepleri arasında yer almaktadır.

Plevra Sorunları

Plevra zarı olarak adlandırılan zar göğüs boşluğunu içten kaplayan bir zardır. İki katlı ve oldukça ince olan bu zarın önemli görevleri vardır. Plevral efüzyon yani bu zarlardaki sıvı artışı, plevra tümörleri ve diğer plevra sorunları ciddi bir solunum güçlüğü nedenidir.

Tüm bunların dışında başta dolaşım sistemi olmak üzere birçok doku ve organda oluşan problemler akciğerleri ve solunum sistemini etkileyebilmektedir. Yine zehirlenmeler, bazı ilaçlar ve toksik maddelerde önemli solunum güçlüğü nedenleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.