Kedilerde Kulak İçi Enfeksiyonları

Kedilerde kulak içi enfeksiyonları iç ve dış kulakta meydana gelen enfeksiyonlar olarak ikiye ayrılır. Özellikle dış kulak enfeksiyonu kedilerin en sık yaşadıkları sorunların arasında gelir. Farklı belirtilerle meydana gelen ve bu şekilde kedi sahipleri tarafından anlaşılan kulak içi enfeksiyonları, çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilecek bir problemdir. 

Kulak Enfeksiyonu Nedir?

Kulak içi enfeksiyonları iç ve dış kulak enfeksiyonları olarak incelenir. İç kulak enfeksiyonları otitis media, dış kulak enfeksiyonu ise otitis eksterna olarak adlandırılır. İç ve dış kulak enfeksiyonlarının belirtileri birbirine oldukça benzer, bu sebeple birbirleriyle sıklıkla karıştırılır. 

Kulak iltihabı olarak da bilinen bu enfeksiyonlar, kedilerin yaşam konforlarını yüksek oranda düşüren ve onlara rahatsız hissettiren bir problemdir. Kulak yoluna bulaşan bakteri ve mantarların sebep olduğu bu enfeksiyon, tedavi edilmediğinde işitme ve denge problemleri meydana gelmesine neden olabilir. 

Kedilerde Kulak İçi Enfeksiyonlarının Nedenleri 

Kedilerde kulak enfeksiyonlarına neden olabilecek pek çok etken olduğunu bilmek gerekir. Kulak temizliğinin düzeninin aksatılması ve bu sebeple kulakta biriken kirler enfeksiyona neden olan etkenlerden ilkidir. Kulak içine kaçan tüyler, kulak akarları, bakteri veya poliplerde kedilerde kulak içi enfeksiyonları yaşanmasına neden olabilir. Kedilerin kulaklarına kaçan yabancı cisimler fark edilmez ve çıkarılmazsa, kulak içi enfeksiyonuna neden olabilir. 

Kedilerde kulak iltihabını önlemek mümkün olmasa da, kulak temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması ihtimali düşürür. Kedinizi periyodik aralıklarla veteriner hekime götürerek muayene ettirmek de, olası bir iltihabı erken teşhis etmek adına fayda sağlar. 

Kedilerde Kulak İçi Enfeksiyonlarının Belirtileri

Kedilerin en sık yaşadıkları problemlerin arasında kulak içi enfeksiyonları gelir. Bu problem ile karşı karşıya kalan kediler vakit kaybetmeden veteriner hekime götürülmelidir. Kedilerin iç kulak enfeksiyonu yaşadıklarına dair en sık görülen belirtiler şu şekilde listelenebilir: 

  • Kedinin durmaksızın başını sallaması, kulaklarını tırmalamaya çalışması, 
  • Kulaklarını kaşıma isteği sebebiyle özellikle yüzünde ve boynunda meydana gelen yara izleri, aynı bölgelerde tüylerin dökülmesi ya da seyrekleşmesi, 
  • Mama yerken zorlanma,
  • Kafayı şiddetli şekilde sallama,
  • Salya üretimi,
  • Gözlerini kapatamama,
  • Kulak ağrısı sebebiyle kedinin kafasını bir tarafa eğik şekilde tutması,
  • Huysuz ve agresif tavırlar sergilemesi,
  • Dengede durmakta zorlanması

İç kulakta meydana gelen iltihaplanma kedilerin mide bulantısı problemi yaşamalarına da neden olabilir. Beslenme düzeninde anormallik ve halsizlik de, enfeksiyonun belirtileri arasındadır. 

Bu belirtiler kedinizin kulak iltihabı yaşıyor olduğunun göstergesi olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden veteriner hekime götürerek, gerekli tedaviye başlamak gerekir. Kulak iltihapları tedavi edilmediğinde denge ve işitme problemleri gibi çok daha ciddi hasarlara yol açabilir. 

Kedilerde Kulak İçi Enfeksiyonlarını Tedavisi 

Kedilerin kulak içi enfeksiyonlarının tedavi edilebilmesi yalnızca veteriner hekimler tarafından yapılabilir. Hastalığın tanısı, sebepleri ve tedavisi için uzman bir veteriner hekime giderek, gerekli gördüğü tetkikleri yaptırmanız gerekir. Veteriner hekim yaptığı testler ile kedinizin yaşadığı probleme dair bir teşhis gerçekleştirecektir. Kulak yapısı ve kanalları muayene edilerek anlaşılabilecek kulak içi enfeksiyonları için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.  

Kedilerde kulak içi enfeksiyonları tedavisi için öncelikle enfeksiyona yol açan problemin ortadan kaldırılması gerekir. Eğer bu durum ortadan kaldırılmazsa, enfeksiyon tekrarlayacaktır. Kulak içi enfeksiyon tedavisi genellikle antibiyotik tedavisi ile yapılmaktadır. Ayrıca kulağa damlatılan damlalar da tedavi esnasında kullanılan ilaçlar arasında bulunur. Kedilerde kulak içi enfeksiyonunun tedavisi genellikle 6 ila 8 hafta boyunca devam eder. Kulak içi enfeksiyonları daha ciddi bir probleme yol açmaması için erken tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.