Kedilerde Kulak Enfeksiyonları

Kedilerde kulak enfeksiyonları kedilerin yaşam standartlarını oldukça düşüren rahatsızlıklar olmaları sebebiyle, kısa süre içerisinde tedavi edilmeleri gerekmektedir. Ancak yaşanan kulak enfeksiyonunun vakit kaybetmeden tedavi edilebilmesi için öncelikle bu rahatsızlığın hangi nedenden dolayı ortaya çıktığını anlamak gerekir. Eğer kedinizin kulak enfeksiyonu yaşıyor olabileceğine dair herhangi bir belirti görüyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bir veteriner hekime danışmanız gerekir.

Veteriner hekim kedinizin hangi sebepten ötürü böyle bir problem yaşadığını yaptığı testler yardımıyla kısa sürede anlayarak, gerekli tedaviyi başlatacaktır. Kediler pek çok farklı sebep dolayısıyla kulak enfeksiyonları yaşasalar da bu rahatsızlığın tedavi edilmemesi daha ciddi problemlere yol açabilir.  

Kedilerde Kulak Enfeksiyonlarının Belirtileri

Kedilerin sağlıklı ve uzun bir hayat sürmeleri, hayat konforlarının yüksek olmasıyla direkt olarak ilişkilidir. Dolayısıyla kedilerin yaşadıkları herhangi bir sağlık problemi, yaşam standartlarını oldukça düşüreceği için, kedi sahiplerinin karşı karşıya kalmak istemedikleri durumlardır. Kedilerin yaşadıkları problem ne olursa olsun, daha büyük bir probleme dönüşmemesi adına kısa süre içerisinde çözülmesi gerekmektedir.

Kedilerin farklı sebepler dolayısıyla yaşadıkları kulak enfeksiyonları hayat kalitelerini yüksek oranda düşürmektedir. Duyu organı olan kulakta meydana gelen enfeksiyonların pek çok farklı belirtisi görülebilir. Görülen bu belirtiler, kedilerin yapılarına göre değişmektedir. Ancak en yoğun şekilde görülen kulak enfeksiyonları belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sürekli olarak baş sallama ve başlarını tutamama,
  • Kulaklarını tırmalamaya çalışma,
  • Sık sık meydana gelen kaşınma isteği sebebiyle yüzünde ve vücudunda meydana gelen tırnak izleri ve yaralar,
  • Kulak dışı ve kulak kısmında tüylerde görülen akıntılar ve bu bölgelerdeki tüy dökülmeleri,
  • Kulaklardan gelen rahatsız edici koku ve bu bölgelerde meydana gelen kızarık görüntüler,
  • Başın sürekli tek bir tarafa doğru eğik olması,
  • Normalden farklı, agresif ve gergin davranışlar.

Kediniz bu belirtilerden birini ya da birkaçını yaşıyorsa, bu durum kulak iltihabı yaşıyor olduğunu gösterebilir. Eğer böyle bir durum gözlüyorsanız, vakit kaybetmeden kedinizi bir veteriner hekime götürmeniz gerekir. 

Kedilerde Kulak Enfeksiyonları Neden Olur? 

Kediler oldukça hareketli canlılar olmalarıyla bilinmektedir. Bu hareketleri esnasında kulaklarına kaçan tüyleri kedilerde kulak enfeksiyonları yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu durum en doğal sebepler arasında gelmektedir. Fakat pek çok durumda, daha ciddi bir hastalığın habercisi olarak da kulak enfeksiyonu yaşadıkları görülebilir. Temizlenmeyen kulak kirleri ve akarları, bakteriler veya polipler kedilerin kulaklarında enfeksiyon gibi problemler yaşanmasına neden olabilir. Kedilerin vücutlarının herhangi bir yerinde meydana gelen enfeksiyonların en belirgin sebebi ise genellikle vücutlarında bulunan parazitlerdir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına kedinizin veteriner hekim kontrollerini ve aşılarını aksatmamanız şiddetle tavsiye edilmektedir. 

Kedilerde Kulak Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir? 

Kedilerin yaşadıkları kulak enfeksiyonlarının tedavi edilebilmesi için öncelikle hangi sebep dolayısıyla bu problemin yaşanıldığını anlamak gerekir. Hastalığın tanısı, sebepleri ve tedavisi uzman bir veteriner hekimin yaptığı testler ile analiz edilmesi gereken durumlardır. Kulak yapısı ve kanalları muayene edilerek anlaşılabilecek bu hastalık eğer tüy kaçması gibi bir problemden kaynaklanıyorsa, bu durumun önüne geçmek gerekir. 

Ancak kedilerde kulak enfeksiyonları daha ciddi bir rahatsızlık sebebiyle meydana gelmişse, vakti kaybetmeden ilaç tedavisine başlanmalıdır. Kediler için özel olarak üretilmiş temizleyici solüsyonlar da bu problemlerin ortadan kalkması adına veterinerler tarafından önerilmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.