Kediler Sahiplerini Kıskanır Mı?

Kediler sahiplerini kıskanır mı? Her kedi sahibinin merakla cevabını beklediği sorulardan biridir. Kedilerin her an neyi kıskandığını anlamanız bazen zor olabilir. Kıskançlık duygusunu köpeklerle özdeşleştirsek de zaman zaman sahiplerine son derece bağımlı olan kedilerde de bazı kıskançlık belirtilerini gözlemleyebilirsiniz.

Kedilerde Kıskançlığın Nedenleri

Birçok kedi sahibinin merak ettiği kediler neden kıskanır, sorusuna cevap olarak her kedi de bu nedenin değişiklik gösterdiği söylenebilir. Kedilerde kıskançlık en çok gördüğü ilginin azalacağı korkusu ile gelişme gösterir. Bu korku eve başka bir kedinin veya bir çocuğun gelmesi ile daha çok ortaya çıkar. Uzun süredir tüylü dostunuz ile paylaştığınız yaşam alanına yeni sevimli bir arkadaş getirmek isteyebilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce mevcut tüylü dostunuzun bazı kıskançlık tepkilerine hazırlıklı olmanız gerekir. Bu tepkiler eve gelecek olan ikinci bir kedinin, sizin ona gösterdiğiniz sevgi ile daha da azalacağını düşünmesinden kaynaklanır.

Sadece eve başka bir bebeğin veya kedinin gelmesi değil, kedi sahibinin ilgisinin kendisi üzerinden başka noktalara kayması da bir kıskançlık nedeni olarak sayılabilir. Eve yeni geldiniz, televizyon veya bilgisayarınızdan dizinizi açtınız ve günün yorgunluğunu konforlu bir şekilde uzanarak atıyorsunuz. Gözünüzü yana çevirdiğinizde tüylü dostunuz ile karşılaşmanız yüksek ihtimaldir. Eve ilk geldiğiniz anda göstermeniz gereken ilgiyi sevimli arkadaşınıza göstermezseniz eğer, bir süre sonra köşesine çekilip uzunca bir süre sizinle iletişimi keserek tepki vermesi muhtemeldir.

Eve Gelen Yeni Kedi Kıskançlığı

Kedilerde kıskançlık nedenleri arasında ilk ve en önemlisi yaşam ortamını paylaşacağı ikinci yeni bir kedidir. Eve ikinci bir kedi getirmek evdeki kedinizin kıskançlık triplerine maruz kalacağınızın habercisi olabilir. Yıllardır bölgesini koruduğu ve hakimiyeti altına aldığı eve artık yeni bir rakip gelecektir. Bunun feveranını yaşayan sevimli dostunuz, kendi su, mama ve kum kabını paylaşmak istemeyebilir. Sadece bunları değil; şekerleme yaptığı, dinlendiği, gözlem yaptığı ve belki de en favori peluş battaniyesini başka bir kedi ile paylaşma düşüncesi onu derin düşüncelere ve tepki verici davranışlara itebilir. Hiyerarşik kapışmaların yaşanmaması adına evinize almak istediğiniz ikinci bir kedinin yavru olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece yavruluk döneminde evin gerçek hakimiyetinin kimde olduğunu daha çabuk kavrayan yavru kediniz, kıskanç dostunuzun agresif tavırlarından korunabilme fırsatına sahip olur. 

Kedilerde Kıskançlık Belirtileri

Yıkıcı davranışlar olarak ortaya çıkan kedilerde kıskançlık belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Evdeki mobilyaları, sahibinin sevdiği eşyaları tırmalamak ve parçalamak
  • Kum kabı dışına idrar yapmak
  • Tezgâh ve masa üstünde duran eşyaları sürekli olarak aşağı atmak
  • Saklanmak
  • Agresif ve saldırgan davranışlar
  • Yemek ve su tüketmeme
  • İkinci kedinin mama- su kabına ve yatağına zarar vermek

Kedilerin Kıskançlığı Nasıl Geçer?

Kedilerin neyi kıskandığını tespit etmek oldukça güç olabilir. Peki tespit ettiğiniz kıskançlık nedeninden sonra kedi kıskançlığı nasıl giderilir? Kıskançlığın temeline indiğinizde tüylü dostunuzu bu davranışlara iten tetikleyicisini buldunuz demektir. Şimdi kıskanç arkadaşınızı sakinleştirmek ve kendine getirmek için vereceğiniz mücadele daha kolay geçecektir.

Evinize ikinci bir kedi aldınız, taşındınız veya evinizde yeni birileri yaşamaya başladı. Bu sebeplerden dolayı onunla ilgilendiğiniz zamanı daha da azaltmış olabilirsiniz. Uzun süredir bir yaşamı paylaştığınız ve gözlerini sizden ayırmayan kıskanç dostunuzu biraz olsun anlamak ve sakinleştirmek adına günde 15-20 dk ayırarak onunla oyun oynayabilir ve en sevdiği yaş mamayı alıp kucağınızda keyifle uyumasına izin verebilirsiniz. Böylece ona tanıdığınız zaman içerisinde kıskançlık belirtilerinin yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu ve ilişkinizin eskisi gibi normale döndüğünü görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.