Kediler Neden Ot Yer?

Kedilerin ot yemesi bilindik bir alışkanlıktır. Fakat temelde kedilerin ot yemesinin altında birden çok sebep bulunmaktadır. Peki, kediler neden ot yer? Özellikle sokak kedilerinde gözlemlediğiniz ot yeme alışkanlığını zaman zaman evcil hayvanınızda da görebilirsiniz. Evin içindeki yeşil yapraklı çiçeklerinizi koparıp yediğinizde şaşırmayın. Bu alışkanlık onların midesindeki atık içeriklerin boşaltılması için oldukça gereklidir. Sadece mide içeriğindeki tüy ve benzeri atıkları kusma yolu ile dışarı çıkarmak değil, ot yeme alışkanlığının temelinde yatan birçok başka sebeplerde bulunabilir.

Kedilerin Ot Yeme Nedenleri

Kedisinin davranışları veya türünün genel alışkanlıkları hakkında fikir sahibi olmak isteyen birçok hayvansever kedilerde sık sık gözlemlediği ot yeme alışkanlığının sebeplerini merak etmektedir. Zaman zaman kendi kedinizde de gözlemlediğiniz bu davranış için, çiçeklerinizi kurtarmak adına kedi çimi bile almış olabilirsiniz.

Kedi çimi ev ortamında yaşayan kedilerin, sokak kedilerinde olduğu gibi dilediği zaman çimen veya ot bulabilme şansı olmadığı için kedi sahiplerinin başvurduğu çözüm yollarından biridir. Fakat kedi çimi aldığınızda sevimli dostunuz çiçeklerinizi kemirmekten vazgeçmiyor ve kedim kedi çimi yemiyor şikayetinde bulunabilirsiniz. O halde bu ısrarın altında yatabilecek argümanlara göz atabiliriz.

Kabızlık

Kabızlık özellikle ev ortamında yaşayan kedilerde sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Sürekli olarak tek tip mama ile beslenen tüylü dostunuz zaman zaman kabızlık sorunu yaşayabilir. Kabızlık sorununun geçmesini isteyen kediler, otun içeriğinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar. Böylece zaman içinde kabızlık problemi ortadan kalkar.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Ev ortamında yaşayan kediler sürekli olarak tükettikleri kuru mamalar sebebi ile ihtiyaç duydukları vitamin ve minerali karşılayamadığı zaman başka besin kaynağı aramaya başlarlar. B vitamini ve çeşitli mineral değerleri açısından zengin olan otlar, kedilerin besin ihtiyacını karşılaması için iyi bir seçenek olabilir.

Stres

Kedilerin stres anlarında sergiledikleri davranışlar farklılık gösterebilir. Tüylü dostunuz stres olduğu zaman çeşitli tekrarlayan davranış belirtileri gösterebilir. Ot yemekte bu davranışlardan biridir. 

Kusma İsteği

Kedim ot yiyip kusuyor, neden olabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Ev ortamında büyüyen kediler, düzenli olarak kendilerini yalayarak temizlenir. Fakat kedi tüyleri içerdiği keratin sebebi ile sindirilemeyerek midede tüy yumakları oluşturmaktadır. Bu durum belirli aralıklarla midelerinde oluşan tüy yumaklarını kusma isteği doğurmaktadır. Kusma ihtiyacı duyan kediler ise ot yiyerek sindirim sistemini daha hızlı çalıştırıp, kusma eylemini gerçekleştirebilir, böylece rahatlama sağlayabilir.

Kansızlık

Otlar içeriğinde hemoglobin ve folik asit bulundurmaktadır. İçeriğindeki bu bileşenler kedilerin kansızlık ve sağlıksız gelişim belirtilerini ortadan kaldırır. Kediler zaman içinde vücutlarında oluşan bu ihtiyacı karşılamak için, ot tüketmeye başlar.

Kedilerin Yiyebileceği Otlar Nelerdir?

Ot yeme alışkanlıkları bulunan ve ev ortamında büyüyen kediler hangi otu yer?

  • Kedi otu
  • Meyan kökü otu
  • Maydanoz
  • Kedi nane otu
  • Buğday otu
  • Yonca
  • Arpa otu

Çiçeklerini ot yemekten hoşlanan kedilerinden uzak tutmak isteyenler bu bitki türlerini tüketmelerine izin verebilirler. 

Ot Yemek Kediler İçin Zararlı Mı?

Ot yemek kediler için zaman zaman kurtarıcı olsa da çok tüketilmesi halinde bazı zararları bulunabilir. Peki kedi ot yerse ne olur? Şöyle açıklanabilir.

  • Çok tüketilmesi halinde mide ve bağırsaklarda problem oluşturabilir.
  • Ot zehirlenmesi yaşayabilir.
  • Dışarıda bulunan bir otu yemesi durumunda midesinde ve kanında bakteri oluşumu gözlenebilir.

Kedinizin ot tüketmesi halinde normal dışı hareketler sergilemesi durumunda bu sebeplerden dolayı vücuduna bir zararı dokunmuş olabilir. Bu yüzden gözlem altında tuttuğunuz kedinizi vakit kaybetmeden bir veteriner hekime götürmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.