Kediler Neden Hapşırır?

Hapşırmak sadece insanlara özgü bir durum değildir. Sağlık açısından birçok işlevi olan hapşırmanın kedilerde de görüldüğü unutulmamalıdır. Bu nedenle kediler neden hapşırır sorusu gündeme gelmektedir. Kedilerde çok sık görülmeyen hapşırmanın devamlı hale gelmesi durumunda bazı hastalıklardan şüphe duyulabilir. Hapşırma genel olarak hıçkırık, öksürme ve hırıltı olarak algılanabilir. Oysa farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen hapşırma için doğru teşhisin konulması gerekir. Ayrıca diş hastalıkları, toz ve polenler, kronik iltihaplanma, enfeksiyon ve alerji gibi durumlar da kedilerde hapşırma nedenleri arasındadır. Diğer nedenler aşağıda yer alan alt başlıklar ile açıklanmıştır.

Yabancı Maddelerin Kaçması

Kedilerin burun kanalına yabancı madde kaçması halinde hapşırma yaşanabilir. Elbette kedileri son derece rahatsız eden bu durumun sürekli olması halinde hızlıca veteriner hekime başvurulmalıdır.

Tümör

Kediler neden hapşırır sorusunun bir diğer yanıtı tümörlerdir. Yaşlı kedilerde daha çok ortaya çıkan tümör bir süre sonra büyüyerek iltihaplanmaya neden olabilir. Kısa sürede tedavi edilebilen tümörler için de erken teşhis şarttır.

Diş Problemleri

Kedilerde dişlerin iltihaplanması, diş hastalıklarına neden olur. Ayrıca kedilerin üst çenesinde yer alan diş kökleri, burun kanallarının yanındadır. Yemeklerin burun bölgesine girmesi halinde hapşırma yaşanır. Tedavi aşamasında sorunlu dişin çekilmesi gerekebilir. Ancak kedilerde diş çekimi son derece ağrılıdır ve uzmanlardan yardım alınmalıdır.

İltihaplanma ve Enfeksiyonlar

Kediler neden hapşırır sorusuna verilecek yanıtlardan olan iltihaplanmalar, zor teşhis edilen problemlerdendir. Öte yandan kedinizin burun ya da gözlerinden sarımtırak akıntılar gelmesi, enfeksiyon başlangıcı olarak bilinmelidir. Ancak bazı durumlarda bakteriyel enfeksiyonlar oluşabilir. Burun kanallarına zarar verebilen bu durumlar, veteriner hekimlerce antibiyotik tedavisi sayesinde kontrol altına alınabilir.

Enfeksiyon türleri arasında olan solunum yolu enfeksiyonları da kedilerde hapşırma nedenleri arasındadır. Kedi Herpes virüsü de bunlar arasında en yaygın olanıdır. Burun ve gözlerden akıntıya da neden olan solunum enfeksiyonu, ilaçlarla kontrol edilmektedir ancak kesin tedavisi bulunmamaktadır.

Kedilerde Diğer Hapşırma Nedenleri

Aslında kediler neden hapşırır sorusuna farklı yanıtlar da verilebilir. Mevsimsel geçişler, kimyasal maddeler ve kanamalar da kedinizin hapşırmasına sebep olabilir. En önemlisi de viral enfeksiyonlara dikkat edilmesidir. Çünkü viral enfeksiyonlar ölümcül olabilirken gözlerde kapanmayı beraberinde getirebilir.

Sigara, temizlik maddeleri ve oda parfümleri de kedinin hapşırmasına sebep olabilir. Ayrıca mevsim geçişlerinde ortaya çıkan toz ve polenlerin kedilerden uzak tutulması şarttır. Son olarak kanamalar bir kanser habercisi olacağından kedinizin çok sık hapşırması halinde en yakın veteriner hekime gösterilmesi gerekir. Kedilerdeki her hapşırma, ciddi bir hastalık belirtisi olarak algılanmamalıdır. Bazen üşütme ya da basit solunum yolu enfeksiyonları da hapşırmalarına neden olabilir. Ancak çok sık hapşırma halinde sıraladığımız hastalıklardan şüphe duyabilir ve teşhisi için hekime başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.